klucze warsztatowe

W każdym domu warto mieć przynajmniej kilka podstawowych narzędzi, które będą przydatne w trakcie wykonywania różnych prac. Nawet jeśli do większych remontów zatrudnia się specjalistów to i tak nie jednokrotnie trzeba w domu jakieś prace wykonać samodzielnie. W tej sytuacji przydatne będą podstawowe narzędzia, wśród których wymienić można między innymi klucze płasko-oczkowe. Czym się charakteryzują i jakie wybrać? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat kluczy.

Czym jest klucz płasko – oczkowy?

Zacząć należy od tego czym jest taki klucz. Od strony praktycznej to po prostu płaski kawałek metalu zakończony z obu stron w taki sposób, by można było odkręcać śruby. Z jednej strony zakończenie jest pół zamknięte i otacza śrubę z trzech stron, z drugiej będzie tworzyć zakończenie zamknięte, które cały łeb śrubki będzie obejmować. Dwa różne formy zakończenia sprawdzają się w praktyce, ponieważ zakończenie oczkowe pozwala wygodniej chwycić śrubę, natomiast trzeba mieć do niej pełny dostęp a to nie zawsze jest możliwe. Przy płaskim kluczu nie trzeba pełnego dostępu, ale praca z nim jest mniej wygodna.

Jakie klucze wybrać?

Podejmując decyzje o zakupie kluczy płasko – oczkowych należy brać pod uwagę kilka istotnych kwestii. Podstawowa sprawa t oczywiście rozmiar samego zakończenia, najczęściej w przedziale od 4 do 30 mm. Jeśli chodzi o ten zakres to oczywiście nie trzeba decydować się na wszystkie rozmiary w domu najczęściej dostępne śruby mają łby 8,10,12,17,19 mm i właśnie w tych rozmiarach warto mieć klucze, często te podstawowe zestawy z tych rozmiarów się składają.

Ułatwienia w trakcie pracy – klucz z grzechotką i wygięte

Prosta konstrukcja  kluczy płasko – oczkowych sprawia, że charakteryzują się one dużą wytrzymałością. Jednocześnie jednak producenci pracują nad rozwiązaniami, które mają ułatwiać pracę. Wśród tych rozwiązań jakie są stosowane wymienić można np. klucze z grzechotką. Pozwalają one na dokręcanie śrub bez konieczności wykonywania pełnych obrotowych ruchów. Wynika to z prostego mechanizmu zębatego, który wykonuje ruch w jedną stronę i uniemożliwia ruch w drugą, dzięki czemu cofa sie klucz przed kolejnym ruchem bez odkręcenia śruby.

Innym rozwiązaniem ułatwiającym pracę będą klucze do pracy w miejscach trudno dostępnych. I tak mamy np klucze odgięte, gdzie oczko jest odsunięte od płaszczyzny rękojeści. Inaczej będzie przy kluczu osadzonym, gdzie niewielka część jest pod kątem. Najwygodniejsze będą klucze łamane, gdzie końcówka do pracy ze śrubą jest ruchoma i dlatego można dopasować płaszczyznę, w której będzie pracować.

Decydując się na zakup kluczy płasko – oczkowych warto sięgać do oferty firm specjalizujących się w produkcji narzędzi, które będą w stanie zagwarantować rozwiązania wysokiej jakości. Poza tym przy ewentualnych udogodnieniach typu grzechotka, klucz łamany trzeba zadbać o to, by te elementy  były wykonane solidnie i nie zmniejszały trwałości klucza, z którym będziemy mogli pracować. Dlatego warto sięgać do oferty firm specjalizujących się w produkcji narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj