Istnieje kilka przypadków, w których może pojawić się potrzeba sprawdzenia polisy OC danego pojazdu. Kupno używanego egzemplarza czy stłuczka z innym pojazdem to przykładowe sytuacje, kiedy weryfikacja ubezpieczenia staje się praktyczną koniecznością. Jak w takim razie sprawdzić informacje na temat polisy samochodu? Poznaj metody, które na to pozwalają.

Umowa/papierowa polisa

Zawierając i opłacając umowę komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jako właściciel czy użytkownik pojazdu masz pewność, że spełniasz obowiązek prawny i unikasz ryzyka otrzymania wysokiej kary finansowej z tytułu braku OC. Nawet jeśli nie posiadasz żadnego potwierdzenia w formie papierowego dokumentu, w systemie pojazd jest oznaczony jako ubezpieczony. W razie kontroli drogowej brak papierowej polisy nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

Nie zmienia to faktu, że towarzystwa i agenci ubezpieczeniowi w ramach sprzedaży polis poza samą umową, na której zresztą też można sprawdzić wszystkie dane, przekazują klientowi również papierowe potwierdzenie jej zawarcia. Widnieją na nim wszelkie informacje dotyczące np. jej numeru, okresu obowiązywania czy osoby właściciela. Kiedyś było ono obowiązkowe i trzeba było wozić je przy sobie cały czas, jednak obecnie nie ma takiej konieczności. Mimo to warto mieć blankiet ze sobą, ponieważ w razie stłuczki czy kolizji drogowej stanowi on potwierdzenie ubezpieczenia samochodu, a tym samym pozwala załatwić wszelkie formalności bez udziału policji.

Strona internetowa i aplikacja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Nie wiesz, gdzie zapodziała się umowa? Jesteś w trasie i nie masz do niej dostępu, a blankietu z potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia przy sobie nie wozisz? Żaden problem – nawet w takiej istnieje możliwość szybkiej weryfikacji polisy online. W takim razie jak sprawdzić OC przez internet? Jednym z dostępnych sposobów jest strona internetowa UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).

Na stronie instytucji publicznej, która zajmuje się sprawdzaniem ubezpieczeń pojazdów, znajduje się dostępna dla każdego baza umożliwiająca weryfikację polisy. Konieczne jest jednak podanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. Podobną funkcję oferuje aplikacja na urządzenia mobilne udostępniona przez UFG zwana „Na wypadek”, która dodatkowo przypomina o zbliżającym się upływie ważności OC. W razie potrzeby nową ofertę warto poszukać na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Usługa Historia Pojazdu

Jeszcze więcej informacji na temat pojazdu udostępnia inna usługa administracji publicznej, tym razem rządowa – HistoriaPojazdu.gov.pl. Za jej pomocą można się dowiedzieć nie tylko o okresie ważności polisy dla danego samochodu, ale również poznać realny przebieg oraz sprawdzić, kiedy wykonano badania techniczne. Tę usługę warto polecić w szczególności w przypadku zainteresowania kupnem używanego samochodu.

Sprawca ma nieważne OC – co robić?

Jeżeli po sprawdzeniu OC okazało się, że samochód sprawcy zdarzenia, w którym jesteś osobą poszkodowaną, nie ma aktualnej polisy, powiadom o tym fakcie policję. Funkcjonariusze mają obowiązek przyjazdu na miejsce stłuczki, kolizji czy wypadku i sporządzenia stosownej notatki. Twoim obowiązkiem jest również przekazanie informacji dowolnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, które zajmie się sprawą, a Ty otrzymasz odszkodowanie z UFG. Jeżeli natomiast niedawno udało Ci się kupić samochód i chcesz go ubezpieczyć przed przerejestrowaniem, dowiedz się więcej na ten temat na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-przed-przerejestrowaniem/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj