Części motocyklowe, które warto regularnie wymieniać

0
329

Nasz motocykl może nam towarzyszyć podczas przejażdżek przez wiele lat, o ile odpowiednio zadbamy o jego utrzymanie oraz konserwację. Niezwykle istotna jest przy tym regularna wymiana niektórych części motocyklowych – dzięki temu możliwe jest wydobycie pełnego potencjału, jakie oferuje dany jednoślad!

Które części motocyklowe warto regularnie sprawdzać i wymieniać?

Regularne sprawdzanie najważniejszych części w motocyklu pozwoli nam szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości i dokonanie wymiany. Poniżej przedstawiamy elementy, którym należy się przyjrzeć – szczególnie przed wyjazdem w trasę – aby wiedzieć, czy nie trzeba ich natychmiast wymienić.

Klocki hamulcowe

Zaciągnięcie hamulca wyzwala serię zdarzeń w całym układzie hamulcowym. Sprawia to, że klocki hamulcowe przesuwają się po wirnikach, aby zatrzymać motocykl – ten mechanizm powoduje, że wraz z biegiem czasu stan wspomnianych kloców ulega pogorszeniu.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe? Zanim jeszcze skończy się okładzina cierna, by nie dopuścić do tarcia metalowej płytki nośnej o hamulcową tarczę. Warto pamiętać o wymienie tego elementu przede wszystkim, jeśli musieliśmy bardzo mocno hamować – w takiej sytuacji generowana jest wysoka temperatura, która zmienia właściwości ciernych okładzin. Po takim hamowaniu klocki z pewnością nie będą skutecznie działać.

Opony

Ogólnie przyjmuje się, że żywotność opony motocyklowej to około 15 tysięcy kilometrów. Wiele jednak zależy od sposobu jazdy, rodzaju jednośladu, jak i typu nawierzchni, po której jeździmy – jeśli czynniki te będą niesprzyjające, wspomniany czas może się skrócić nawet o 5 bądź 6 tysięcy kilometrów. Ponadto, przyjmuje się, że opony motocyklowe, nawet jeśli są odpowiednio przechowywane i użytkowane, utrzymują swe właściwości maksymalnie do 10 lat od wyprodukowania – po tym okresie ich przyczepność oraz twardość się zmieniają. Z uwagi na to opony należy wymieniać po okresie nie dłuższym niż 5 lat.

Aby utrzymać jednoślad w jak najlepszym stanie, należy regularnie wymieniać niektóre jego elementy. Inwestowanie w odpowiednie części motocyklowe ma kluczowe znaczenie dla przedłużenia żywotności motocykla. Wysokiej jakości części dostępne są tutaj: sklep.abcmotoru.com.pl.

Świece zapłonowe

Żywotność świec zapłonowych zależy od kilku czynników: jakości paliwa, sposobu jazdy, czasu zapłonu. Chociaż współczesne produkty zwykle wytrzymują nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, zdecydowanie warto regularnie sprawdzać ich stan. Najczęściej ich wymiana spowodowana jest zużyciem eksploatacyjnym – wtedy doświadczamy problemów przy odpalaniu silnika, najczęściej gdy na zewnątrz jest zimno. Ponadto, towarzyszyć temu może zwiększone spalanie paliwa. Innym powodem zużycia świec jest zalanie olejem.

Jeśli podczas jazdy i ruszania czujemy szarpanie, mamy trudności z odpaleniem pojazdu, a z tłumika wydobywa się nadmierna ilość dymu w kolorze siwym lub czarnym, zdecydowanie powinniśmy wymienić świece zapłonowe. W przypadku, gdy mamy co do tego wątpliwości, warto je wykręcić i sprawdzić m.in. ich barwę.

Zestaw napędowy

O ile zadbamy o staranne serwisowanie układu napędowego, żywotność zestawu będzie wynosić ponad 30 tysięcy kilometrów. Jeśli będziemy jednak zapominać o regularnym smarowaniu i czyszczeniu, a także jeździć w warunkach terenowych, zużycie łańcucha oraz zębatek wystąpi znacznie szybciej. Z uwagi na ten aspekt, zdecydowanie warto odpowiednio często czyścić, smarować oraz kontrolować naprężenie łańcucha, a także regularnie sprawdzać zużycie zębatek. Co ważne, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy wymienić cały zestaw napędowy.

Oprócz powyżej wymienionych elementów, zdecydowanie powinniśmy wymieniać oleje, filtry oraz płyn chłodniczy. Ponadto, jeśli nasz jednoślad posiada olej w dyferencjale, warto go wymienić raz na trzy lata. Należy pamiętać o powyższych aspektach, zapewniając naszej ukochanej maszynie odpowiednie części motocyklowe – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej długą żywotnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj