Głośniki samochodowe – jak wybrać?

0
1323

Czy jesteś audiofilem czy też nie, z pewnością podczas jazdy samochodem nie jest ci obojętna muzyka, jaka w nim rozbrzmiewa. Potrafi nas ona wprawić w dobry nastrój i umilić podróż. Bardzo często jednak sprzęt audio w samochodzie sprowadza się do standardowego radia w komplecie, którego dźwięk pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też wiele z osób decyduje się uzupełnić swoje potrzeby muzyczne w postaci nowych głośników. Jakie głośniki samochodowe są dostępne? Czy wybrać głośniki wysokotonowe czy głośniki niskotonowe? Gdzie znajdziesz dobre głośniki samochodowe? O czym musisz pamiętać, wybierając nowe głośniki?

Rodzaje głośników do samochodu

Głośniki w aucie to łatwy sposób na to, aby czerpać dodatkową przyjemność z jazdy. Słuchając muzyki, możemy być łagodniejsi, co zdecydowanie wpływa na naszą ocenę innych kierowców. Ale żeby to działało, głośniki muszą być dobrej jakości. Oryginalne głośniki w samochodzie zazwyczaj nie spełniają wygórowanych oczekiwań. Dlatego też kierowcy, zwłaszcza ci, którzy są miłośnikami dobrego brzmienia, zmuszeni są do kupna innych modeli niż te montowane fabrycznie.

Możesz wybierać spośród wielu rodzajów. Popularne głośniki samochodowe można podzielić ze względu na budowę. Wtedy mówimy o głośnikach stożkowych, kopułowych, piezoelektrycznych lub wstęgowych. Pod kątem wielkości i pasma przetwarzania wymienia się woofery, subwoofery, midrange i tweetery. Same głośniki mogą być jednodrożne, dwudrożne, trzydrożne lub czterodrożne. Są też separatorowe systemy głośnikowe. W ich skład wchodzą oddzielnie głośniki wysokotonowe, średniotonowe oraz niskotonowe.

Rozmiar i inne parametry, czyli na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie głośników ważne są różne parametry. Znaczenie mają np. wymiary i to, co się z nimi wiąże. Pamiętaj, że sposób montażu, uwzględniający rozmiar głośników, czyli ich średnicę, głębokość i położenie ma ogromne znaczenie. Możesz umieścić je w fabrycznie przystosowanych do tego miejscach lub je zmodyfikować.

Sposób montażu ma znaczenie także w odniesieniu do rodzaju głośnika. Na przykład niskotonowe potrzebują odpowiedniej szczelności oraz usztywnienia miejsca montażu, a wysokotonowe odpowiedniego miejsca zamontowania (np. desce rozdzielczej, bagażniku, górnej części drzwi itp.).

Istotną rzeczą jest też efektywność głośników, czyli to jak głośno mogą grać. Oczywiście mowa o decybelach. Pamiętaj, że im mniej energii pobiera głośnik tym lepiej, dlatego jeśli wahasz się między nieznaczną różnicą decybeli (np. między 90 a 87) to wybierz te o mniejszej wartości.

O ile rodzaj głośników wybierzesz bez trudu, pamiętaj o tym, że ważna jest też moc głośnika. Najpopularniejsze głośniki wskazują na moc RMS (moc wyjściowa, ciągła), która określa, jaką maksymalną wartość elektryczną pobierze głośnik przez długi czas, bez zniekształceń. Jednak ważniejsza jest tu impedancja znamionowa. To ona określi poprawne funkcjonowanie wraz z wzmacniaczem.

Na końcu mamy jakość dźwięków. Właściwe brzmienie zapewnią nam odpowiednie membrany. Im jest większa, tym lepszy dźwięk można uzyskać. Ale istotniejszy jest tu materiał jej wykonania. Sztywny i lekki zapewni nam szybkie, dokładne, ostre brzmienie, natomiast wiotkie materiały wpłyną na dźwięk wolny i delikatny. Najczęściej spotkamy membrany z papieru, polipropylenu, aluminium i magnezu, włókien węglowych, włókien szklanych i kevlarowych.

Gdzie kupić dobre głośniki samochodowe?

Wiesz już, że głośnik w łatwy i prosty sposób zwiększa zadowolenie z jazdy autem. A gdzie kupić dobre głośniki?

W ofercie sklepu Centrum Audio są dostępne produkty od renomowanych producentów, a co za tym idzie – głośniki najwyższej jakości. Oferujemy głośniki samochodowe każdego rodzaju oraz różnorodne akcesoria car audio.

Nasza firma prowadzi doradztwo, montaż i pomoc w zakupie najlepszego sprzętu. Posiadamy w tym wieloletnie doświadczenie, a zadowolenie naszych klientów przemawia samo za siebie.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi głośnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj