Prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi daje nam o wiele większą mobilność i zupełnie nowe możliwości. Do egzaminu na prawo jazdy przystępuje więc większość młodych ludzi. Jak zdobyć prawo jazdy i jak wygląda egzamin teoretyczny?

Prawo jazdy – jak zdobyć?

Od roku 2014 zasady ubiegania się o uzyskania prawa jazdy nieco się zmieniły. Pierwszym krokiem dla każdego kandydata na kierowcę jest udanie się do wydziału komunikacji swojego urzędu i uzyskanie numeru PKK, czyli profilu Kandydata na Kierowcę. Każdy numer jest unikalny i pozwala na rozpoznanie w systemie szkoły jazdy. Kolejnym krokiem jest wybór szkoły jazdy, w jakiej kandydat rozpocznie swój kurs na Prawo Jazdy. Zanim nauka jazdy rozpocznie się na dobre, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego, podczas którego kandydat uzyska opinię lekarza o zdolności do prowadzenia pojazdu. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia lekarskiego, kandydat składa wniosek o wydanie prawa jazdy. Kolejnym krokiem jest udział w kursie, który przygotuje do egzaminy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Obecnie, każdy kandydat ma dwie możliwości. Może zapisać się na kurs teoretyczny i praktyczny, a może również do testów teoretycznych przygotować się samodzielnie, a w szkole jazdy skorzystać jedynie z kursu praktycznego. Tak, czy inaczej, każdy kandydat musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny w WORD. Dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego z obu egzaminów, WORD wysyła odpowiednią informację do urzędu. Kandydat zobowiązany jest do uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, a kiedy dokument będzie gotowy do odbioru, kandydat dostanie w tym temacie stosowną informację.

Jeżeli posiadasz już prawo jazdy i chcesz uzyskać nową kategorię, zabierz ze sobą ksero dotychczasowego prawa jazdy, które przyda Ci się do wydania prawa jazdy nowej kategorii.

Egzamin teoretyczny – czego się spodziewać?

Egzamin teoretyczny jest pierwszym etapem państwowego egzaminu na prawo jazdy. Aby kandydat na kierowcę mógł przystąpić do części praktycznej, musi zaliczyć część teoretyczną. Do tego egzaminu może przygotować szkoła jazdy, a można także przygotować się do niego samodzielnie. Egzamin składa się ze zdjęć i filmów oraz pytań. Podczas trwania egzaminu prezentowane są sytuacje drogowe, które często zdarzają się w rzeczywistości. Cały egzamin składa się z 20 pytań wiedzy podstawowej, na które odpowiada się TAK bądź NIE, a także z 12 pytań wiedzy specjalistycznej, z trzema odpowiedziami do wyboru. Na odpowiedź na każde pytanie podstawowe kandydat ma 35 sekund – 20 sekund na zapoznanie się z poleceniem i 15 sekund na odpowiedź. W przypadku pytań specjalistycznych czas jest dłuższy. Na zapoznanie sie z pytaniem i udzielenie odpowiedzi kandydat ma łącznie 50 sekund. Aby egzamin teoretyczny został zaliczony, kandydat musi zdobyć minimum 68 z 74 punktów. Cały egzamin trwa 25 minut.

Prawo jazdy kategorii B – jak wybrać odpowiednią szkołę jazdy?

Dobra szkoła jazdy przygotowuje zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego. Jeżeli zdasz egzamin teoretyczny, egzamin praktyczny również nie powinien sprawiać Ci problemów. Na egzaminie teoretycznym ćwiczysz wiedzę, która przyda Ci się podczas prawdziwego kierowania pojazdami. Pytania egzaminacyjne są skonstruowane tak, by dotykały tematów aktualnych, sytuacji, które rzeczywiście zdarzają się na drogach. W szkole jazdy powinieneś posiąść wszelką wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, ale także zasad zachowania się na skrzyżowaniach, rondach czy ogólnych zasad kultury na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj