Czy wózek paletowy elektryczny to opłacalny zakup?

0
1502
wózek paletowy elektryczny z podestem

Zakładając własną firmę, przedsiębiorcy często zastanawiają się, na czym można zaoszczędzić pieniądze. Zdarza się, że rezygnują ze sprawdzonych i polecanych rozwiązań na rzecz tych tańszych, a niekiedy i gorszych. Czy sprzęt używany w firmie to coś, na czym warto przyoszczędzić? Czy wózek paletowy elektryczny jest warty swojej ceny? Jakie korzyści wynikną z wybrania tego rodzaju paleciaka? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdą Państwo w tym artykule.

Czym są elektryczne wózki paletowe?

Wózek paletowy elektryczny to jeden z najpopularniejszych sprzętów używany na co dzień w wielu sklepach i magazynach. Jest to rozszerzona wersja standardowego paleciaka, wzbogacona o napęd. Zapewnia on łatwy transport towaru, a jednocześnie nie wymaga użycia siły do ciągnięcia wózka paletowego. Układ elektryczny, który charakteryzuje wózki paletowe elektryczne, zapewnia dodatkowe możliwości operatorom. Podnoszenie ładunku odbywa się w pełni zautomatyzowany sposób – z użyciem panelu wyposażonego w kilka guzików.

Elektryczny wózek paletowy występuje w wielu odmianach, w obrębie kategorii:

 • Z dyszlem prowadzone – wózki paletowe elektryczne o najprostszej budowie, umożliwiają sprawny transport towaru na niewielkie odległości,
 • Z podestem dla operatora – paletowe wózki elektryczne przy użyciu których przemieszczać się może nie tylko towar, lecz także operator,
 • Z masztem – wózki paletowe elektryczne dające możliwość unoszenia ładunku na duże wysokości, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności urządzenia.

Paleciak elektryczny – tańsza wersja wózka widłowego

wózek paletowy elektryczny z masztem

Wybierając odpowiedni sprzęt dla firmy należy wziąć pod uwagę jej realne potrzeby. Mimo że w branży magazynowej najpopularniejszym rozwiązaniem są wózki widłowe, to wcale nie znaczy, że zawsze należy je wybierać.

Elektryczne wózki paletowe łączą w sobie wiele z atutów swoich „starszych braci”, przy jednoczesnym zachowaniu naprawdę korzystnej ceny. Podobnie jak wózki widłowe, umożliwiają one transport produktów na większe dystanse. Odbywa się to co prawda nieco wolniej, ale równie skutecznie. Przy ich użyciu także podnoszenie towaru na duże wysokości nie sprawia większego problemu. Obsługujący je operator nie musi również wykorzystywać siły swoich mięśni, by osiągnąć zamierzony rezultat.

W wielu aspektach elektryczne wózki paletowe dorównują więc elektrycznym wózkom widłowym. Należy przy tym pamiętać o cenie, gdyż paleciaki elektryczne potrafią być nawet kilka razy tańsze od tych widłowych. Decydując się więc na zakup sprzętu do firmy, warto zastanowić się, czy paletowe wózki elektryczne nie spełniają choćby większości oczekiwań, jakie można mieć myśląc o wyborze wózków widłowych.

Wózki paletowe elektryczne – zalety

wózek paletowy elektryczny prowadzony

Zastanawiając się nad zakupem elektrycznych wózków paletowych i rozważając ich opłacalność warto wypunktować sobie ich liczne zalety.

Są niezwykle wielofunkcyjne

Wózki paletowe elektryczne to urządzenia uniwersalne i wielofunkcyjne. Mogą być stosowane m.in.:

 • w sklepach, magazynach i hurtowniach,
 • w składach ogrodniczych i budowlanych,
 • do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych,
 • do transportu materiałów między stanowiskami pracy,
 • przy kompletowaniu zamówień.

Usprawniają pracę operatorów

Przy ich użyciu codzienne czynności magazynowe mogą przebiegać dużo sprawniej, a dzięki elektrycznemu prowadzeniu użytkować je można także tam, gdzie pracują kobiety, ponieważ do ich obsługi nie jest konieczne użycie siły. Dodatkowo załadowanie palety na wózek i jej transport może bez problemu wykonać pojedynczy pracownik.

Występują w wielu odmianach

Wybierając wózek paletowy elektryczny można dostosować swój zakup pod konkretne parametry, takie jak:

 • udźwig,
 • długość wideł,
 • maksymalna wysokość unoszenia ładunków,
 • materiał z jakiego została wykonana konstrukcja,
 • zastosowany akumulator,
 • wymiary urządzenia (szczególnie przy małej szerokość korytarza roboczego),
 • rodzaj oraz trwałość tworzywa użytego na rolki wózka.

Dzięki temu możliwe jest wybranie paleciaka elektrycznego w pełni dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji.

Nie wydzielają szkodliwych substancji

Paleciaki elektryczne nie wytwarzają spalin. Mogą być więc używane nawet w małych pomieszczeniach, które nie posiadają dostosowanego systemu wentylacji. Dodatkowo zastosowane w nich akumulatory nie emitują podczas ładowania szkodliwych gazów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników. Wózki paletowe elektryczne są więc jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań dla firm.

Pracują szybko i precyzyjnie

Sterowanie wózkami paletowymi elektrycznymi odbywa się w sposób bardzo precyzyjny. Wszystko dzięki ich dopracowanemu mechanizmowi. Na ich wydajność i zwrotność wpływają także małe gabaryty. Dużym atutem paleciaków elektrycznych jest także ich prędkość- nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Przy ich użyciu ogół wykonywanych zadań przebiega bardzo sprawnie, co wpływa na wydajność magazynu.

Elektryczne wózki paletowe – czy warto i kiedy warto je kupić?

Wózki paletowe elektryczne to doskonałe i bardzo opłacalne rozwiązanie dla mniejszych firm. Pomimo swojej stosunkowo niskiej ceny zapewniają szeroki wachlarz możliwości, od szybkiego transportu po podnoszenie palet na duże wysokości. Będą więc doskonałym wyborem na start, gdy nie do końca wiadomo, czy konieczna jest inwestycja w wózek widłowy spalinowy. W wielu przypadkach może się okazać, że nasze wszelkie oczekiwania zostaną spełnione przez niepozorny paleciak elektryczny. Przez wzgląd na swoją dużą funkcjonalność i ergonomiczność wózek paletowy elektryczny znajdzie zastosowanie w każdym magazynie, tak więc nawet po czasie nie okaże się, że jego zakup był nieopłacalny i zbędny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj