Co powinien, a czego nie musi posiadać motocyklista?

0
950
zjazd motocyklistów

Odpowiednia ochrona podczas jazdy motocyklem może uratować życie. Dlatego też, bez względu na sezon i porę roku, motocyklista powinien wiedzieć, jakie wyposażenie musi posiadać.

Prawo w tej kwestii mówi prosto i jednoznacznie, dlatego to motocyklista decyduje o tym, jakie dodatkowe akcesoria będą znajdowały się w jego codziennym wyposażeniu. W tekście tym przybliżymy Ci wszystkie najważniejsze elementy ekwipunku motocyklisty, które są zarówno niezbędne, jak i opcjonalne (ale szalenie praktyczne).

Jakiego wyposażenia oczekuje od motocyklisty prawo?

W świetle polskich przepisów drogowych motocyklista musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o motocykl, to przepisy są wyjątkowo restrykcyjne i szczegółowe. Dlatego też sporym zaskoczeniem może być fakt, że motocyklista musi być wyposażony jedynie w kask ochronny. Zostało to wyraźnie zawarte w art. 40 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, która mówi, że:

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Jak widać w kask wyposażony musi być nie tylko kierowca motocykla, ale także jego pasażer. Co więcej, obowiązek noszenia kasku podczas jazdy motocyklem dotyczy każdej trasy oraz prędkości jazdy. Brak kasku to mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Kwota grzywny dotyczy także pasażera oraz sytuacji, w której kierowca przewozi pasażera bez kasku. Wówczas karą zostanie obarczony zarówno kierowca, jak i jego pasażer.

Jeśli chodzi o wymogi kasku, to prawo ich nie precyzuje. Z tego powodu motocykliści mogą wybierać spośród kasków integralnych, otwartych, modułowych, szczękowych etc. Jedynym wymogiem jest norma bezpieczeństwa poświadczona w Polsce i Europie certyfikatem ECE R22-05.

Kaski motocyklowe

Jak dodatkowo motocyklista może zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort?

Obowiązkowość kasku jest niepodważalna, gdyż tak stanowią przepisy drogowe dla motocyklistów. Warto jednak zaznaczyć, że kierowca motocykla powinien dbać o swoje bezpieczeństwo za pomocą szerokiej gamy innych rodzajów wyposażenia. Specjalistyczna odzież ochronna minimalizuje ryzyko trwałego uszkodzenia ciała w wyniku wypadku.

Kurtka i spodnie motocyklowe

Prawdziwa kwintesencji wyposażenia motocyklisty. Odzież ochronna musi być przede wszystkim idealnie dopasowana zarówno do maszyny, jak i charakteru jazdy danego motocyklisty.

Kluczową kwestią jest oczywiście dobra kurtka motocyklowa oraz trwałe i mocne spodnie. W trakcie upadku to zawsze ta część garderoby motocyklisty przyjmuje na siebie największe tarcie. Niezabezpieczona wówczas powierzchnia ciała może doznać bardzo poważnych urazów.

To właśnie z tego powodu motocyklowa kurtka i spodnie najczęściej wykonane są ze skóry i dodatkowo wzmocnione. Siła tarcia wpływa wówczas tylko na powierzchnię kurtki i spodni, pozostawiają skórę motocyklisty nietkniętą.

wyposażony motocyklista

Rękawice i buty

Jakość rękawic ma zasadnicze przełożenie na komfort jazdy i bezpieczeństwo samego motocyklisty. Co więcej, rękawice chronią dłonie motocyklisty przed urazem, dlatego stanowią jeden z niezbędnych elementów wyposażenia.

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów takich rękawic, dzięki czemu mogą być one dopasowane do stylu jazdy kierowcy. Długie rękawice najczęściej wybierane są w przypadku motocykli sportowych, aby zapewnić kierowcy pewny chwyt nawet przy bardzo dużych prędkościach.

Buty motocyklowe to kolejny element niezbędnego wyposażenia motocyklisty. Warto zaznaczyć, że buty pełnią o tyle ważną rolę, że w motocyklach biegi zmieniane są właśnie stopami. Z tego powodu buty muszą być odpowiednio wzmocnione, a ich podeszwa ma maksymalnie dobrze przylegać do powierzchni. Istnieje wiele rodzajów butów motocyklowych, dlatego możesz dobrać je zarówno do motocykla typu adventure, jak i do cruisera.

Sprawdź ofertę sklepu motocyklowego 4motos: https://www.4motos.pl/

motocyklista

Gadżety, czyli wyposażenie, które ułatwi Twoje podróże motocyklem

Powyższe wyposażenie, czyli odzież ochronna, stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia motocyklisty. Bez kurtki, spodni, dobrych rękawic i butów nie sposób się obejść, ponieważ gwarantują motocykliście bezpieczeństwo. Teraz przechodzimy do gadżetów, czyli akcesoriów, których motocyklista mieć nie musi, ale może.

Wybór gadżetów motocyklowych jest dziś ogromny, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Co więcej, niektóre z takich gadżetów potrafią zdecydowanie zwiększyć komfort jazdy, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie jest to wyposażenie, którego wymaga kodeks drogowy, ale prowadzenie motocykla z takimi gadżetami jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Może Cię zainteresować: Kaski szczękowe do 1000 zł

Nawigacja motocyklowa

Korzystanie z map w trakcie drogi jest już archaicznym zwyczajem, gdyż praktycznie każdy motocyklista korzysta z nawigacji. O ile niektórym wystarczają Mapy Google, tak nawigacja motocyklowa jest urządzeniem, które maksymalnie zwiększa komfort odnajdywania drogi do celu. Takie nawigacje zaprojektowane są z myślą o działaniu w trudnych warunkach, dlatego solidnym obudowom i wyświetlaczom nie straszny jest deszcz, wiatr i słońce.

Co więcej, wiele różnych rodzajów nawigacji motocyklowej sprawia, że możesz idealnie dopasować ją do swojego motocykla. Dostępne są zarówno szerokie nawigacje z dużym wyświetlaczem, niczym tablet, a także kompaktowe nawigacje swoim designem przypominające bardziej Nokie 3310i. Gadżet ten wybierany jest dziś przez motocyklistów szczególnie często, ze względu na swój maksymalnie praktyczny charakter.

Interkom

Skoro mowa o praktycznych gadżetach, to nie sposób nie wspomnieć o interkomach. To proste w obsłudze urządzenie do komunikacji bezprzewodowej szczególnie mocno ułatwia jazdę w grupie.

Możliwość konferencji nawet do 8 osób, zasięg około 1 kilometra oraz szereg dodatkowych opcji, jak np. możliwość słuchania muzyki, sprawiają, że wielu motocyklistów nie wyobraża sobie dziś jazdy na jednośladzie bez interkomu. Głośniki montowane są we wnętrzu kasku, a panel sterujący umieszcza się na jego zewnętrznej powierzchni – najczęściej w okolicy szczęki, aby dostęp do niego był prosty i szybki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj