Wielu właścicieli aut zastanawia się nad kupnem opon bieżnikowanych. Jednak często pada pytanie, czy taki wybór rzeczywiście będzie wyborem właściwym. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są opony bieżnikowane, czym się charakteryzują oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Opony bieżnikowane – co to znaczy?

Mówiąc o oponach bieżnikowanych do aut osobowych, ma się na myśli opony wtórne, które poddane zostały procesowi regeneracji. Sam proces bieżnikowania opon polega na nałożeniu nowej warstwy bieżnika w miejsce tego zużytego. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie żywotności opon. Bieżnikowanie opon przeprowadzone może być na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze, wykonane może być na gorąco. W tym przypadku w pierwszej kolejności z opon ściągany jest zużyty bieżnik, a następnie są one otaczane nową gumą i umieszczane w specjalnej formie. W ten sposób nadaje się bieżnikowi nowy kształt. Po drugie, bieżnikowanie opon wykonane może być na zimno. Polega to na połączeniu opon pozbawionych bieżnika z wytworzoną wcześniej gotową warstwą nowego bieżnika. Niezależnie, czy bieżnikowanie przeprowadzane jest na gorąco, czy na zimno, na koniec opony zawsze poddawane są testom w celu sprawdzenia ich jakości.

Jakie zalety mają opony bieżnikowane?

Niemałe zainteresowanie zakupem opon bieżnikowanych wiąże się z tym, że rozwiązanie to ma kilka konkretnych zalet. Przede wszystkim pozwala zmniejszyć koszty związane z eksploatacją samochodu. Opony bieżnikowane są zdecydowanie tańsze w porównaniu z oponami nowymi, a jeśli są właściwie użytkowanie, to ich żywotność wcale nie musi być krótsza. Po drugie, zakup opon bieżnikowanych to rozwiązanie ekologiczne. Lepszym rozwiązaniem pod tym kątem jest odnowienie opon, a nie produkcja nowych.

Jak rozpoznać opony bieżnikowane?

Jeśli chce się mieć pewność, że kupuje się opony bieżnikowane naprawdę wysokiej jakości, to warto postawić na sprawdzone źródło. Więcej na ten temat przeczytaj tutaj. Przede wszystkim sklep, w którym dokonuje się zakupu opon, nie powinien ukrywać, że są one bieżnikowane. Aby mieć pewność, że dany komplet opon jest bieżnikowany, uwagę zwrócić należy na odpowiednie oznaczenia. Przede wszystkim na takich oponach znaleźć powinno się oznaczenie firmy, która zajmuje się bieżnikowaniem opon. Dodatkowo na oponach znajdować może się oznaczenie „retread”.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela samochodu. Na pewno tego typu opony są dużo tańsze w porównaniu z kompletem nowych opon. Ich zakup oznacza zatem niemałe oszczędności finansowe. Jeśli dodatkowo zakupić się bieżnikowanej opony naprawdę dobrej jakości, to można być pewnym, że posłużą one przez kilka sezonów. Dobrym rozwiązaniem może być zakup letnich opon bieżnikowanych. Mają one bowiem często głębszy bieżnik w porównaniu z oponami nowymi. Oznacza to znacznie lepsze odprowadzenie wody, a tym samym lepszą stabilność auta podczas jazdy. Na rynku dostępne są także opony bieżnikowane całoroczne. Ich zakup warto rozważyć wówczas, kiedy zimą jeździ się przede wszystkim w mieście, gdzie ulice są systematycznie odśnieżane.

Na co zwrócić uwagę kupując opony bieżnikowane?

Decydując się na zakup opon bieżnikowanych, pamiętać trzeba o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim postawić trzeba na sprawdzonych producentów i dobre sklepy oferujące takie właśnie opony. Można mieć wtedy pewność co do ich jakości. Ważne jest także, aby opony zawsze posiadały właściwe oznaczenie świadczące o tym, że są to opony bieżnikowane. Te kwestie zawsze należy mieć na uwadze, niezależnie jaki profil opony bieżnikowane mają i jakiego są rodzaju. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o poddaniu już posiadanych przez siebie opon bieżnikowaniu. Jeśli podejmuje się taką decyzję, to ważne jest, aby skorzystać z usług warsztatu, który posiada odpowiednie doświadczenie w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj