Elementem powszechnie wykorzystywanym w kabinach nowoczesnych ciągników oraz innych rodzajach maszyn rolniczych są sprężyny gazowe odpowiedzialne za unoszenie tylnych szyb, przytrzymujące uchylane dachy czy pomagające w otwieraniu ciężkich drzwi kabinowych. Uniwersalny siłownik gazowy 200N będzie zatem dobrym wyborem dla każdego, kto chce zmodernizować swój ciągnik lub wymienić uszkodzoną sprężynę na nową.

Kiedy wymienić siłownik na nowy?

Podstawowym objawem uszkodzenia sprężyny jest samoczynne opadanie unoszonego przez nią elementu konstrukcyjnego pojazdu. W przypadku kabin ciągników rolniczych jest to najczęściej tylna szyba. Na wymianę tego elementu warto zdecydować się jednak wcześniej, gdy zauważymy, że sprężyna zaczyna działać z mniejszą efektywnością – nie unosi szyby do końca i musimy użyć większej siły, by ją otworzyć. Jeśli będziemy zwlekać, z czasem uszkodzenie siłownika gazowego się pogłębi i zupełnie przestanie działać – nie będzie miał wówczas siły, by przytrzymywać szybę i ta samoczynnie będzie się zamykała, co jest nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne. Inwestycja w uniwersalny siłownik gazowy 200N to niewielki wydatek, a duża korzyść w postaci większej wygody codziennego użytkowania pojazdu. Oczywiście do wielu ciągników można dokupić dedykowany siłownik o mniejszej sile, w optymalnym rozmiarze. Gdy jednak nie wiemy co wybrać, zakup uniwersalnej części wydaje się sensowną opcją.

Jak wymienić sprężynę na nową?

Samodzielna wymiana zużytej sprężyny na nowy siłownik gazowy 200N (https://eszyby.pl/product-pol-4114-silownik-amortyzator-gazowy-A-400-B-200-F-200N-10368919.html) lub dowolnie inny jest bardzo prosta. Zwykle przy zastosowaniu niewielkiego nożyka lub śrubokrętu wystarczy zerwać zawleczki zabezpieczające sworznie mocujące sprężynę do szyby i karoserii ciągnika, następnie zdjąć ją z mocowania. Następnie oczyszczamy elementy mocujące i zakładamy nowy model sprężyny. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów siłowników gazowych o zróżnicowanych parametrach technicznych. W przypadku znanych modeli ciągników zwykle nie będzie żadnego problemu z zakupem dopasowanego zamiennika. Gdy jednak nie możemy dotrzeć do tego typu części, wówczas wybieramy sprężynę uniwersalną, o większej sile działania i ewentualnie dokupujemy do niej końcówki montażowe, co umożliwi jej bezproblemową instalację w kabinie ciągnika lub innej maszyny rolniczej.

Sprężyny narażone na działanie ciągłych wibracji, kurzu i innych zanieczyszczeń są oczywiście bardziej podatne naszkodzenia niż siłowniki samochodowe. Na szczęście tego typu podzespoły są tanie i powszechnie dostępne, a ich samodzielna wymiana, nawet w przypadku korzystania z modeli uniwersalnych, nie sprawia najmniejszych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj