Pierwszego samochodu nie powinno się kupować pod wpływem chwilowego zachwytu. Decyzja związana z nabyciem pojazdu musi być dobrze przemyślana pod wieloma względami. W tym poradniku podpowiadamy jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze pierwszego auta. Doradzimy również, na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania.

Jaki budżet jest potrzebny na pierwsze auto?

Pierwszym krokiem pozwalającym rozpocząć poszukiwania wymarzonego pojazdu jest ustalenie budżetu. Znając swoje możliwości finansowe, możesz wstępnie określić modele interesujących Cię pojazdów oraz ich wiek. Pamiętaj o tym, że nabycie pojazdu wiąże się nie tylko z ceną samochodu. Do tej kwoty należy doliczyć opłaty za:

  • rejestrację pojazdu (od 256 zł do nawet kilku tysięcy złotych – wysokość opłat jest uzależniona od tego, czy auto było zarejestrowane w Polsce, czy zostało sprowadzone z zagranicy),
  • podatek od czynności cywilnoprawnych (jest to 2% wartości samochodu),
  • pierwszą wizytę u mechanika (koszt takiej wizyty może obejmować tylko wymianę elementów eksploatacyjnych, ale w przypadku wykrycia poważnej usterki może to być nawet kilka tysięcy złotych),
  • ubezpieczenie pojazdu OC (osoby, które nie posiadały wcześniej żadnego pojazdu, nie posiadają również zniżek na bezszkodową jazdę, dlatego może to być opłata w wysokości nawet 1000 zł. Cena ubezpieczenia jest jednak uzależniona od wielu innych czynników, takich jak chociażby dodatkowe usługi typu Assistance czy NNW).

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić czy auto nie miało historii wypadkowej. Pomocny będzie raport jaki możemy otrzymać na stronie: www.checkcardna.com.

Pierwszy samochód – jakie auto wybrać?

Nie ma uniwersalnego samochodu, który będzie idealny dla każdego. Dla niektórych liczy się wygląd, a dla innych wnętrze pojazdu. Najważniejsze jest to, by określić swoje potrzeby i dopasować do nich odpowiedni model. Warto popytać znajomych i poczytać fora internetowe na temat tego, które marki są najmniej awaryjne, a ich naprawy nie doprowadzą Cię do bankructwa. Zastanów się, do jakich celów ma służyć samochód, jaki będzie jego przebieg w ciągu roku oraz czy będziesz jego jedynym użytkownikiem. Zwróć również uwagę na:

  • wielkość auta,
  • pojemność bagażnika,
  • rodzaj paliwa,
  • dodatkowe udogodnienia (np. klimatyzacja, elektryczne szyby, elektryczne lusterka, systemy bezpieczeństwa).

O czym należy pamiętać przy zakupie pierwszego samochodu?

Jeśli swój pierwszy samochód kupujesz w salonie, nie musisz martwić się o jego stan techniczny. Nowe auta zawsze mają gwarancję, która jest dla Ciebie najlepszą ochroną przed ewentualnymi kosztami tuż po zakupie. Z reguły jednak kierowcy kupujący pierwsze auto decydują się na zakup używanego pojazdu. W przypadku, gdy należysz do tej drugiej grupy, pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. To od niego zależeć będą koszty ewentualnych napraw. Na oglądanie samochodu zabierz ze sobą osobę, która choć trochę zna się na samochodach. Wsparcie przyda się chociażby po to, by zadać pytania, o których Ty możesz zapomnieć pod wpływem chwili. Doświadczona osoba pomoże Ci obejrzeć auto i ocenić czy lakier, elementy ukryte pod maską, wnętrze samochodu oraz nadwozie są w dobrym stanie. By upewnić się, że faktyczny stan auta jest zgodny z tym, co podaje sprzedawca, sprawdź dokumenty pojazdu (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka serwisowa, umowa kupna-sprzedaży zawarta przez obecnego właściciela). Jeszcze przed umówieniem się na spotkanie możesz poprosić o podanie numeru VIN, który umożliwi Ci zweryfikowanie historii pojazdu i stanu licznika na stronie rządowej oraz na stronach pozwalających na weryfikację numerów VIN: bestvindecoder.com. Jeśli wstępnie auto Ci się spodoba koniecznie poproś sprzedawcę o wizytę w stacji diagnostycznej. Nie zapomnij również o jeździe próbnej, ponieważ może okazać się, że samochód jest sprawny i atrakcyjny, ale nie jest dla Ciebie komfortowy podczas jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here