Rejestracja czy ubezpieczenie samochodu – co najpierw?

0
1520

Kupiłeś właśnie samochód? W takim razie, zanim zaczniesz cieszyć się swobodną jazdą nim, zadbaj o dopełnienie wszystkich formalności. Nie martw się — nie jest ich wcale tak dużo. Najważniejsze jest przede wszystkim rejestracja samochodu i wykupienie ubezpieczenia. Którą z tych rzeczy należy wykonać w pierwszej kolejności? 

Kupno samochodu to wspaniała sprawa. Dla większości osób jest to prawdziwa okazja do świętowania, szczególnie w przypadku, jeśli udało się nabyć naprawdę dobre auto w okazjonalnej cenie. Warto jednak pamiętać, że kupno pojazdu wiążę się też z koniecznością załatwienia kilku bardzo ważnych spraw ”papierkowych”. Bez dopełnienia wszystkich formalności, nie będziesz mógł wyjechać swym nowym nabytkiem na ulicę. Sprawdź więc, co musisz zrobić i dowiedz się, co należy zrobić najpierw — wykupić ubezpieczenie OC samochodu, czy też zarejestrować go?

Kupno samochodu — najważniejsze formalności

Dla osób, które kupiły w swym życiu już niejedno auto, może być oczywiste, co należy zrobić po dokonaniu transakcji. Jeśli jednak kupujesz swój pierwszy samochód lub wymieniasz stary, na nowy po wielu latach, to masz pełne prawo do tego, aby nie mieć pojęcia o tym, co powinieneś teraz zrobić. Na szczęście procedury w przypadku zakupu samochodów używanych są właściwie zawsze takie same. Co więcej, gdy już dowiesz się wszystkiego na ich temat, przyznasz bez wątpienia, że nie są one wcale takie skomplikowane.

Chcesz wiedzieć, jakie dokładnie formalności musisz spełnić po kupnie auta? W takim razie koniecznie przeczytaj artykuł na stronie https://autoumowa.pl/kupilem-samochod-co-dalej-formalnosci/. Znajdziesz w nim dosłownie wszystko, co musisz wiedzieć. Ujmując to jednak w skrócie, do formalności związanych z kupnem auta należy zaliczyć:

  • rejestracja samochodu
  • wykupienie ubezpieczenia samochodu
  • złożenie deklaracji PCC-3
  • opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC jest niezbędne do tego, by zarejestrować samochód. Warto wspomnieć też, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe — musi mieć je każdy pojazd zarejestrowany na terenie Polski. Czy można ubezpieczyć auto bez przerejestrowania? Tak, z tym nie będziesz mieć problemu. Przede wszystkim, samochód, który kupujesz od danego właściciela, powinien mieć już wykupione ubezpieczenie OC. Ten rodzaj polisy przyznawany jest bowiem do pojazdu, a nie do jego właściciela. Możesz więc właściwie od razu wybrać się do urzędu, by uzyskać dowód rejestracyjny pojazdu. Oczywiście możesz też zrezygnować z poprzedniej polisy i wykupić nową, sam zdecyduj, co będzie lepsze.

Jakie ubezpieczenie auta wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje ubezpieczeń samochodowych. Najwięcej kierowców decyduje się jednak na ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Są to polisy dobrowolne. Warto się na nie zdecydować, ponieważ dzięki nim uzyskasz pomoc techniczną, zwrot kosztów w razie kolizji lub innej szkody, a w razie awarii pojazdu dostaniesz samochód zastępczy.

Zakup ubezpieczenia OC jest natomiast obowiązkowy. I tutaj nie ma się co zastanawiać, po prostu musisz je wykupić. Pamiętaj jednak, że mimo takiego zakresu, ceny ubezpieczeń mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Aby znaleźć najtańszą polisę, korzystaj z kalkulatora OC.

Kalkulator ubezpieczeń OC jest bardzo łatwy w obsłudze — to najlepsze narzędzie do szybkiej selekcji polis. Co więcej, kalkulator OC pozwoli Ci od razu wykupić ubezpieczenie samochodu online. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Kup ubezpieczenie OC online i ciesz się bezpieczną jazdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj