Odpowiednio przeprowadzony serwis może wydłużyć żywotność naszego samochodu. Nie bez powodu udokumentowana historia regularnego serwisowania podnosi wartość auta na rynku wtórnym, na czym jednak dokładnie polega taka usługa?

Kiedy należy robić przegląd?

Serwisowanie samochodu jest wymagane przez producenta, jeśli auto jest jeszcze na gwarancji. Kierowca, który nie będzie przestrzegał harmonogramu okresowych przeglądów, traci prawo do darmowych usług oferowanych przez producenta, a jeśli dojdzie do awarii pojazdu, ciężko będzie udowodnić, że to wada fabryczna, a nie wina właściciela.

Dlatego w okresie gwarancyjnym większość kierowców pilnuje serwisu, ale gdy gwarancja się skończy, odpuszczają sobie przeglądy, zwłaszcza gdy auto nie sprawia poważniejszych kłopotów i wydaje się być w pełni sprawne. Zdaniem specjalistów to duży błąd, ponieważ właśnie te regularnie przeglądane samochody psują się rzadziej.

Czy tylko w autoryzowanym serwisie?

Producenci zalecają serwis w ASO, ale równie dobrze można przegląd zlecić w innym miejscu, pod warunkiem jednak, że zostanie to odpowiednio udokumentowane. Warto taką usługę zlecić firmie zewnętrznej, korzystając na przykład z oferty autolokaj.pl, w ramach której samochód oprowadzany jest do warsztatu, poddany przeglądowi, naprawiany, jeśli jest taka potrzeba, myty i odstawiany we wskazane miejsce.

Co dokładnie obejmuje serwis?

Serwis to przede wszystkim profesjonalna diagnostyka, dzięki której można w porę wykryć usterkę pojazdu i szybko ją usunąć. W trakcie przeglądu poszczególne podzespoły poddawane są regulacji oraz konserwacji, sprawdza się płyn hamulcowy i chłodzący, kontroluje ciśnienie w kołach, wymienia olej oraz filtry oleju.

Dodatkowo serwis może obejmować także odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji, dokładne mycie samochodu z praniem tapicerki, wymianę opon oraz ich przechowywanie. Natomiast gdy samochód wymaga poważniejszej naprawy, trafia w ręce fachowców.

Opłaca się korzystać z kompleksowej usługi serwisowej, ponieważ wtedy wszystkie kwestie związane z samochodem załatwiane są w jednym miejscu. Firmy zajmujące się tego typu usługami mogą zapewnić korzystniejsze stawki oraz obsługę poza kolejnością, a opłata za rozszerzony serwis jest często niższa od wszystkich wydatków związanych z przeglądami i naprawami zlecanymi oddzielnie w różnych warsztatach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj