sprawdzanie poziomu oleju
sprawdzanie poziomu oleju

Kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest sprawdzanie poziomu oleju w silniku. Co więcej, niektórzy – zwłaszcza ci, którzy podchodzą do jazdy nonszalancko – jedynie zerkają na kontrolkę. To ogromny błąd – jeśli lampka już się zapaliła, ciśnienie w układzie smarowania jest krytycznie niskie. Oznacza to, że silnik mógł już zacząć się zacierać, co narazi Cię na dodatkowe koszty.

Trzeba zrozumieć, że bez oleju silnikowego serce samochodu zatrze się praktycznie natychmiastowo. Ten płyn odprowadza ciepło i chroni silnik przed rdzewieniem. Właśnie dlatego należy regularnie sprawdzać olej, by uniknąć takiej sytuacji i by silnik mógł pracować prawidłowo. Jak często, w jaki sposób? I kiedy należy go wymienić? Ta krótka instrukcja na temat oleju silnikowego rozwieje Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Nie wszystkie samochody są wyposażone w kontrolkę, która precyzyjnie podawałaby poziom oleju silnikowego. Jedynym sposobem póki co jest zajrzenie pod maskę. Jak należy prawidłowo wykonać tę czynność?

  • Pierwszym krokiem jest postawienie auta na płaskiej powierzchni. Dzięki temu informacja będzie miarodajna.
  • Jedynie na zimnym lub chłodnym czynniku można sprawdzić poziom oleju w silniku i to dopiero dopiero wtedy, gdy całkowicie spłynie on do miski olejowej. Z tego powodu świeżo po podróży wyniki nie są odpowiednie – lepiej odczekać kilka minut lub zrobić to przed wyruszeniem w drogę.
  • Następnie znajdź bagnet i wyciągnij go. Przetrzyj go szmatką, wsadź z powrotem na miejsce do samego końca i ostrożnie wyjmij ponownie. Wtedy miarka na bagnecie wskaże Ci poziom oleju w silniku.
  • Jeśli jest w okolicach minimum lub poniżej, należy go uzupełnić. Odradzamy dolewanie powyżej linii maksimum – zbyt wysoki poziom oleju w silniku jest również niebezpieczny dla układu smarowania.

Nie tylko poziom jest istotny

Skoro wiesz już, jak sprawdzić poziom oleju, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeśli konsystencja płynu jest nietypowa, kolor się różni od standardowego – jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Gorzej, gdy wyraźnie czujesz woń paliwa, a Twój samochód jest wyposażony w filtr cząstek stałych. W tej sytuacji niezwłocznie udaj się do warsztatu samochodowego, bo taki stan jest bardzo niebezpieczny podczas jazdy.

Kiedy należy wymienić olej?

Druga istotna kwestia to wymiana oleju silnikowego. Nie zawsze informacje podane przez producentów są słuszne – czasem lepiej kierować się zaleceniami mechaników. I chociaż najnowsze samochody lepiej radzą sobie z dłuższymi przerwami, nadal warto regularnie wymieniać olej. Oczywistym zaleceniem jest robienie tego przynajmniej raz w roku. Jeśli dzienne przebiegi są duże (a nie jest to jedynie podróż z domu do sklepu), a sposób eksploatacji jest łagodny dla silnika, należy wymieniać olej co 15-20 tysięcy kilometrów.

Jeśli używasz samochodu głównie na krótkich dystansach lub korzystasz z samochodu terenowego bądź sportowego – olej silnikowy najlepiej jest wymienić co 10 tysięcy kilometrów, a nawet częściej. W przypadku użytkowania pojazdu na bardzo krótkich odcinkach wynika to z faktu, że z otoczenia przedostaje się do niego woda, jednak krótki czas pracy silnika nie nagrzewa oleju wystarczająco, przez co woda nie może odparować. Im większa jest jej ilość, tym szybciej postępuje utrata właściwości smarnych oleju. Dotyczy to także starych pojazdów – im starszy, tym częstsze muszą być wymiany. Wreszcie, o regularnej i częstej wymianie oleju należy pamiętać w przypadku samochodów w turbosprężarką.

Na sam koniec jeszcze jeden element, o którym wielu kierowców zapomina – wymianę oleju zawsze łączy się z wymianą filtra olejowego.

Habenda – warsztat samochodowy dla Ciebie

Jeśli szukasz warsztatu w okolicach Łodzi, który dokładnie przeprowadzi Cię przez wszystkie problemy, które wiążą się z użytkowaniem samochodu i który precyzyjnie dokona wszelkich niezbędnych napraw, rozwiązaniem jest serwis Habenda. Firma oferuje kompleksowe usługi samochodowe – od korekty prostych usterek przez diagnostykę komputerową po lakiernictwo. Ponad trzydzieści lat doświadczenia jest gwarancją najwyższej jakości usług. Poświadczają ją liczni zadowoleni klienci. Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj