Sposobów na ochronę, zabezpieczenie lakieru jest kilka. Są one zróżnicowane pod kątem ceny, ale też trwałości. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wosk, powłoka hydrofobowa i folia PPF.

Wosk do lakieru – zalety i wady

Najtańszym i najszybszym sposobem na poprawę wyglądu i częściową ochronę lakieru jest woskowanie. Czemu częściową? Zaraz do tego dojdziemy.

Wosk samochodowy sprawia, że karoseria delikatnie połyskuje, a jej kolor jest pogłębiony. Dzięki niemu auto można rzadziej myć (brud się tak nie przykleja). Wosk stanowi również ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz innych czynników zewnętrznych, takich jak agresywna chemia do auta, czy sól drogowa rozsypywana zimą. A czemu pisaliśmy, że takie zabezpieczenie lakieru jest tylko częściowe? Dlatego, że z trzech zaproponowanych dzisiaj przez nas rozwiązań, jest najmniej skuteczne, trwałe.

Zaletą wosku jest niska cena (droższe, profesjonalne produkty nie kosztują więcej niż ok. 160-200 zł), a także możliwość samodzielnej aplikacji, co nie jest trudnym zadaniem, wymaga jedynie odrobinę wprawy. Jednak trwałość tego zabezpieczenia jest niska – to maksymalnie do 6 miesięcy, w przypadku, gdy wybierasz specjalistyczny wosk. Po tym czasie aplikację wosku należy regularnie powtarzać.

Ceramika na auto – zalety i wady powłoki hydrofobowej

Powłoka ceramiczna na auto to rozwiązanie znacznie trwalsze, niż wosk, ale też droższe. Czym jest powłoka hydrofobowa? To preparat, który, po nałożeniu na lakier samochodowy, tworzy ochronną, twardą warstwę, stanowiącą zabezpieczenie lakieru.

Ceramika na auto zapewnia ochronę lakieru od roku do nawet kilku lat, wszystko zależy od produktu, który wybierzesz. Jakie są jej zalety? Powłoka ceramiczna na lakier sprawia, że jest on szklisty (wygląda jak pokryty cieniutką warstwą szkła), kolor jest pogłębiony, nabiera blasku. Ceramika do auta chroni przed blaknięciem lakieru, a także przed mikrorysami będącymi efektem bieżącej pielęgnacji pojazdu.

Powłoka hydrofobowa zmniejsza przywieranie brudu, dzięki czemu autem rzadziej trzeba będzie jeździć na myjnię, a jak już tak się stanie, czyszczenie będzie prostsze i szybsze. Jednak to, na co klienci najczęściej zwracają uwagę, to efekt hydrofobowy. Co to oznacza? Pojazd zabezpieczony powłoką ceramiczną odpycha krople wody, nie dopuszczając do osiadania ich na karoserii.

A jaka jest cena powłoki ceramicznej? To zależy od tego, czy aplikujesz ją sam, czy oddajesz auto w ręce specjalistów. Można kupić jedno- lub dwuletnią powłokę hydrofobową, której koszt to ok. 250-400 zł i nałożyć ją samodzielnie na samochód. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tak proste, jak w przypadku wosku do lakieru, ponadto należy zapewnić optymalne warunki w zakresie wilgotności, temperatury, a także miejsca przechowywania pojazdu do czasu utwardzenia się ceramiki.

Koszt takiej usługi w studiu detailingowym zaczyna się od 1 000 zł, może dochodzić do 3 000 – 4 000 zł – ostateczna cena zależy m.in. od czasu ochrony, a także lokalizacji i doświadczenia studia. Dobra wiadomość jest taka, że często w pakiecie otrzymujesz dodatkowe usługi, jak aplikacja niewidzialnej wycieraczki, czy mycie detailingowe nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz.

Folia na samochód – zalety i wady ochrony lakieru

Najtrwalszym i najskuteczniejszym sposobem, jeśli chodzi o zabezpieczenie lakieru, zwłaszcza przed uszkodzeniami mechanicznymi, jest bezbarwna folia na samochód.

Grubość takiej folii jest podobna, co samego lakieru, chroni go przed rysami, otarciami, ale też przed drobnymi szkodami parkingowymi. Jednak, co istotne, folia PPF to przede wszystkim sposób na ochronę karoserii, nie wpływa na poprawę jej wyglądu poprzez pogłębienie koloru, czy nadanie szklistości, jak w przypadku powłoki ceramicznej lub wosku.

Największą wadą folii na samochód jest jej cena. Nałożenie folii PPF wymaga doświadczenia, wprawy i tym samym – oddania samochodu do studia detailingowego na profesjonalną aplikację. Koszt usługi waha się pomiędzy 12 000 zł, a nawet 18 000 zł w sytuacji, gdy chcesz nałożyć folię na całe auto.

Z tego względu klienci najczęściej decydują się na aplikację folii w miejscach, które są najbardziej podatne na uszkodzenia, czyli lampy, lusterka, klamki, błotniki i zderzak, na pozostałą część nakładając powłokę ceramiczną. Chociaż, w sytuacji, gdy cena nie gra roli, polecanym rozwiązaniem jest połączenie dwóch usług: folii PPF i powłoki ceramicznej. Folia skutecznie chroni karoserię przed uszkodzeniami, natomiast ceramika na auto zapewni łatwiejsze mycie, efekt hydrofobowy, efektowny wygląd lakieru. W tym wypadku trzeba zwrócić się do specjalistycznego studia, które w ofercie posiada powłoki hydrofobowe o niższej masie cząsteczkowej, które nie wpływają na właściwości folii PPF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj