Przeguby napędowe, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne narażone są na przyspieszoną eksploatację. Zużycie tych elementów wiąże się z konkretnymi sygnałami wysyłanymi przez samochód. Warto w tym miejscu zauważyć, że przeguby wewnętrzne i zewnętrzne dają nieco inne objawy zużycia. W poniższym artykule zajmiemy się tymi pierwszymi, czyli przegubami wewnętrznymi.

Do czego służy przegub wewnętrzny?

Zasadniczo przegub wewnętrzny pełni tę samą funkcję, co model określany jako zewnętrzny. Jego zadaniem jest przekazanie napędu ze skrzyni biegów na koła. Przegub nazywany wewnętrznym odróżnia głównie lokalizacja. Znajduje się on bliżej skrzyni biegów, podczas gdy przegub zewnętrzny jest bliżej kół. Ze względu na różnicę w położeniu obu typów przegubów, nieco inaczej wygląda sygnalizacja ich zużycia. Nie chodzi tutaj o zupełnie inne objawy, ale o zdecydowaną różnicę w częstotliwości pojawiania się oraz natężeniu poszczególnych objawów.

Warto zauważyć, że przegub wewnętrzny jest w czasie jazdy mocno obciążony. Pracuje on niemal cały czas. Szczególnie duże obciążenie ma miejsce podczas wchodzenia w zakręty. Dlatego też, im więcej zakrętów, tym szybsze zużycie przegubu. W tym miejscu należy rozwiać mit, jakoby delikatne przekręcanie kół zapobiegało zużywaniu przegubu. W rzeczywistości nie chodzi tutaj wcale o gwałtowność przekręcania kierownicy, ale o częstotliwość wykonywania tego ruchu. Natomiast jeśli chodzi o gwałtowność, należy ją ograniczyć podczas ruszania. Niewątpliwie pomoże to wydłużyć nieco żywotność przegubu.

Objawy zużycia

Najczęstsze objawy zużycia przegubu wewnętrznego, to:

● drżenie kierownicy,
● drżenie nadwozia,
● problemy podczas skręcania,
● stukanie z okolic przedniej półosi.

Jeśli chodzi o przegub wewnętrzny, najpowszechniejsze i najbardziej odczuwalne są dwa pierwsze objawy. To główna różnica pomiędzy objawami wysyłanymi przez przeguby wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie sygnalizują zużycie głównie poprzez metaliczny stukot. Natomiast drżenie kierownicy i nadwozia w wyniku eksploatacji przegubu wewnętrznego to bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne objawy, zauważalne głównie podczas przyspieszania.

Kiedy dojdzie do zużycia przegubu wewnętrznego, niezbędna jest jego wymiana. W tym celu należy zdjąć półoś i wiele elementów zawieszenia. Dlatego też samodzielna wymiana przegubu wewnętrznego jest trudna i niewskazana. Należy wjechać na tak zwany kanał, gdzie mechanik fachowo przeprowadzi bezpieczną wymianę tych istotnych elementów wyposażenia w zasadzie każdego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj