Celem kursu przygotowującego przyszłego kierowcę do egzaminu, jest nauczenie go znajomości zasad obowiązujących w ruchu drogowym oraz nauka prowadzenia pojazdu. To niezbędne minimum, by móc samodzielnie jeździć samochodem. Doświadczenie zdobywa się dopiero po egzaminie, z biegiem przejechanych kilometrów. By dać sobie szansę na zdobycie uprawnień i w późniejszej perspektywie zostanie kompletnym kierowcą, warto odpowiednio przygotować się do samego egzaminu.

Co można zrobić przed egzaminem?

Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy, już na starcie czeka Cię duże wyzwanie. Wybór szkoły jazdy jest kluczową sprawą. Dokładnie sprawdź opinie. Instruktorzy powinni być nie tylko merytorycznie przygotowanymi, doskonałymi nauczycielami. Muszą umieć przekazywać wiedzę w przyjaznej atmosferze. Nadpobudliwy furiat siedzący obok, nie nauczy Cię jeździć. Niech kryterium wyboru nie będzie najniższa cena za kurs, lecz jego jakość. Warto wydać dodatkowe 200 zł, jeśli masz gwarancję, że będziesz doskonalić swoje umiejętności za kółkiem w spokojnej atmosferze.

Szkoła jazdy już wybrana, jesteś w trakcie kursu, a egzamin zbliża się wielkimi krokami. W tym momencie jesteś bardzo podatny na straszne opowieści o tym, jak wygląda egzamin. Radzimy ignorować takie historie. Najczęściej są one dziełem osób, które pragnąc zamaskować swoje błędy, demonizują osobę egzaminatora i samą procedurę. Myśl pozytywnie.

Jeszcze w trakcie kursu, warto sprawdzić, jak reagujesz na obecność obcej osoby w aucie, i jak wówczas radzisz sobie za kierownicą? Jeśli spanikujesz lub nie będziesz umieć skupić się na jeździe, warto przećwiczyć to na sucho i trochę nad tym popracować, niż dać się zaskoczyć na egzaminie.

Ustalanie terminu. Przyłóż się do tego.

Umawiając się na egzamin, nie wybieraj pierwszej lepszej zaproponowanej Ci godziny. Każdy z nas wie, o jakiej porze jest najbardziej efektywny. Weź to pod uwagę. Jeśli łatwo poddajesz się nerwom, wybierz poranne godziny. Wielogodzinne czekanie na popołudniowy egzamin, raczej nie będzie relaksujące.

Dodatkowym aspektem jest to, w jakich godzinach ruch na drogach jest największy. W tym kontekście lepiej ustalić egzamin o takiej porze, kiedy nie będziesz dodatkowo stresować się staniem w korkach i brakiem miejsca wokół.

Jeśli nauka jazdy przebiegała w przyjaznej atmosferze i wiesz, że obecność instruktora na egzaminie sprawi, że poczujesz się pewniej, nie wahaj się. Wiele szkół oferuje taką możliwość. Zatem przy ustalaniu terminu egzaminu, weź pod uwagę kalendarz instruktora, który ma Ci towarzyszyć.

Egzamin to nie egzekucja.

Przystępując w końcu do egzaminu, pamiętaj, że egzaminator nie jest twoim wrogiem. Wychodząc na plac, staraj się patrzeć na egzaminatora, jak na człowieka, którego pracą jest sprawdzenie Twoich umiejętności. On nie chce Cię zniszczyć, skompromitować i unieszczęśliwić. Pragnie jedynie upewnić się, że człowiek, z którym wsiądzie do samochodu, zasługuje na to, by otrzymać prawo jazdy.

Egzaminator to pasażer, który odbywając krótką przejażdżkę z obcą sobie osobą, chce czuć się bezpiecznie i pewnie. Pokaż, że potrafisz jeździć ostrożnie i odpowiedzialnie, a nie będziesz mieć powodów do stresu. Daj mu pewność, że potrafisz przewidywać sytuacje na drodze.

Uważnie słuchaj tego, co egzaminator do Ciebie mówi i skrupulatnie wykonuj jego polecenia. Tu nie ma miejsca na samowolkę. Poskutkuje to przerwaniem egzaminu.

Zachowaj spokój i wiarę w siebie, a wkrótce będziesz świętować zdobycie prawa jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj