Na drogach zarówno Polski, jak i innych państwa świata zobaczyć można różnego rodzaju pojazdy. Znajdują się wśród nich auta dostawcze, które mocno różnią się między sobą. Samochody dostawcze mają szerokie zastosowanie. To, jakie jest ich przeznaczenie jest w dużej mierze, warunkowane przez budowę samochodu. Jakie rodzaje aut dostawczych są dzisiaj dostępne?

Samochody dostawcze – co to?

Samochody dostawcze to auta, które przeznaczone są do przewożenia różnego rodzaju towarów. W zależności od rodzaju przewozić można nimi mniejszą bądź większą ich ilość. Przestrzeń ładunkowa jest różna w zależności od tego, z jakim autem mamy do czynienia. Może to być stosunkowo niewielki bus, którego masa nie może być większa niż 3,5 tony. Może to być także ogromny tir, który w jednym czasie jest w stanie przewieźć ogromną ilość materiału.

Czym charakteryzują się furgony?

Furgon to samochód dostawczy z tak zwanym nadwoziem furgonowym. Jest to popularny rodzaj busa transportowego. Cechą charakterystyczną takiego samochodu są;

  • zamknięte nadwozie;
  • sztywny dach;
  • sztywne ściany;
  • odchylane drzwi tylne;
  • przesuwne drzwi boczne.

Takie samochody są niezwykle chętnie wykorzystywane przez firmy kurierskie. Świetnie sprawdzają się wówczas, gdy przewozić trzeba paczki. Jeśli są odpowiednio przystosowane, to mogą służyć do przewozu ludzi. Niezbędne jest jednak wówczas zamontowanie siedzeń, a w niektórych miejscach również pasów bezpieczeństwa.

Kiedy mogą być stosowane kontenery?

Auta dostawcze to również kontenery. Po takie samochody bardzo często sięgają ci, którzy realizują dostawy do sklepów spożywczych. Tym, co odróżnia je od opisanych wyżej furgonów, jest często winda. Zamontowana jest ona w tylnej części auta. Taką windę można opuścić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu zarówno ładowanie, jak i rozładowanie auta jest zdecydowanie prostsze. Sprawia, że kierowca musi włożyć zdecydowanie mniej siły w załadunek i rozładunek. Odbywa się to również dużo szybciej.

Naczepa – do czego służy takie auto dostawcze?

Naczepa to szczególny rodzaj samochodu dostawczego. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zarówno furgon, jak i kontener niekoniecznie dały radę. Mianem naczepy określa się po prostu TIR – y. Są to wielkie ciężarówki, które z pewnością każdy z nas kojarzy. Są częstym widokiem na polskich drogach. Zwracają uwagę swoimi rozmiarami – są wysokie, długie, mają naprawdę dużą pojemność. Są niezastąpione, jeśli realizowany jest transport dużej ilości towarów. To właśnie po naczepy sięgają firmy przewożące produkty spożywcze do dużych, wielkopowierzchniowych supermarketów. Wykorzystuje się je nie tylko w transporcie krajowym. Są powszechne również w tym o charakterze międzynarodowym.

Auto dostawcze to specjalistyczny samochód, pozwala na przewożenie różnych ładunków. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie branżę transportową bez pojazdów dostawczych. Wykorzystywane są one powszechnie zarówno w Polsce, jak i na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here