Samochody Porsche to nie tylko motoryzacyjny, ale również kulturowy fenomen. Marka ta jest bowiem jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych a sama jej nazwa kojarzy się z luksusem w sportowym wydaniu. Można zatem śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Porsche jest synonimem samochodu marzeń. Co ciekawe, jest to marzenie o wielu obliczach, ponieważ marka ma na swoim koncie sporą liczbę modeli kultowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które obok swojej niezaprzeczalnej klasy i sportowego DNA, zdążyły się także zakorzenić w naszej świadomości jako prawdziwe klasyki marki Porsche.

Porsche 356 – genesis

Model Porsche 356 (produkcja 1948-1965) to tak naprawdę pierwszy seryjny samochód niemieckiej marki. I niech nikogo nie zmyli jego pokrewieństwo z Volkswagenem Garbusem, który nota bene został zaprojektowany przez samego Ferdinanda Porsche. Model 356 to samochód o sportowej duszy i sylwetce, a przede wszystkim świetnych osiągach. Oferowany był w wersjach nadwozia cabrio, coupe i roadster a jego najmocniejsza wersja oferowała 95 koni, co na lata 60’ było naprawdę czymś! Poza tym Porsche 356 zachwycało swoją aerodynamiką i łatwością prowadzenia.

Porsche 550 Spyder

Sportowy samochód wyścigowy, zbudowany w oparciu o 356 Roadstera, czyli Porsche 550 Spyder. To prawdziwa bestia produkowana w latach 1953-1957. Wyścigowa kariera tego modelu była pełna sukcesów i zaskakujących zwrotów akcji, takich jak przejazd Hansa Hermanna pod szlabanem kolejowym tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Oczywiście wyścig okazał się dla Porsche zwycięski.

Niestety model ten zapisał się na kartach historii również za sprawą tragicznego wypadku: to właśnie 550 rozbił się James Dean, w czołowym zderzeniu z innym autem. Później pojawiły się informacje o klątwie, jaka ciążyła nad wrakiem pechowej 550. To właśnie ona miała być odpowiedzialna za wypadki oraz śmierć osób, które miały jakikolwiek kontakt z tym autem.

Porsche 959

Model 959 był produkowany w latach 1986-1989. Ten supersamochód w momencie debiutu był najszybszym autem seryjnym na świecie. W zestawieniu kultowych klasyków Porsche znalazł się za sprawą szeregu innowacyjnych rozwiązań, w które był uzbrojony. To dzięki nim ten samochód zapoczątkował epokę supersamochodów.

Porsche 959 przyspieszał do setki w zaledwie 3,7 sekundy, osiągając maksymalną prędkość 317 km/h, przy 451 KM. Model ten był wyposażony m. in. w napęd na wszystkie koła i system doładowania, a jego nadwozie było wykonane z aluminium i kevlaru. Niezaprzeczalnie Porsche 959 zmieniło sposób produkowania seryjnych samochodów sportowych, umożliwiając tym samym wielu kierowcom obcowanie ze światem mocy.

Porsche 911 Carrera

Kiedy myślimy klasyki marki Porsche, przed oczami pojawia się obraz Porsche 911 Carrera –  legendarny model, który z racji swojej rozpoznawalności i popularności, zasługuje tak naprawdę na pierwsze miejsce każdego rankingu najbardziej kultowych modeli Porsche. Samochód ten jest wyjątkowy pod każdym względem, zarówno swojego wyglądu i jakości wykonania, jak również osiągów. W tym przypadku konstruktorom Porsche udało się uzyskać pełen balans, tworząc maszynę ponadczasową.

Już pierwsza wersja Porsche 911 z 1963 roku, ale jeszcze nie Carrera (co oznaczało większą moc), odznaczała się olbrzymią mocą 140 KM. Pozwalało to rozwijać prędkość 210 km/h! Porsche 911 Carrera pojawiło się natomiast w 1972 roku, wyposażone było w 2,7 litrowy silnik. W 1974 mieliśmy już model 911 Turbo z silnikiem 3,0. Porsche 911 doczekało się wielu generacji i wariantów. Do bardziej znanych należą: Porsche 911 Targa, Porsche 911 GT2 czy Porsche 911 Speedster.

Porsche Boxster – powrót do korzeni

Porsche Boxter jest powrotem marki do korzeni, czyli do modeli 356 i 550. Produkcja pierwszej generacji Porsche Boxter (986) trwała od 1996 do 2004 roku. Aktualnie mamy do czynienia już z III generacją, którą jest Porsche Boxter III (981), a od 2016 roku po zmianie nazwy, Boxter 718 (982). Wszyscy pokładali w nim spore nadzieje w efekcie czego marce udało się stworzyć mocnego roadstera, który dostarcza ogromnej radości z jazdy, a przy okazji oferuje bogate i nowoczesne wyposażenie.

Artykuł powstał we współpracy z VCentrum – profesjonalnym serwisem Porsche.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj