Jak wybrać ładowarkę do samochodu elektrycznego?

1
1235

Samochody elektryczne są coraz częściej spotykanie na ulicach miast. Cieszą się sporym zainteresowaniem zwolenników nowych technologii oraz ekologicznego stylu jazdy. Aby poruszać się takim pojazdem, trzeba jednak zadbać o możliwość uzupełniania energii w akumulatorze. Do tego celu służy specjalna ładowarka. Jak wybrać jej model i czym kierować się przy zakupie tego urządzenia?

Moc i prąd ładowania – podstawowe parametry ładowarki

Ładowarka do samochodów elektrycznych działa na podobnej zasadzie jak urządzenie przeznaczone do uzupełniania energii w akumulatorze telefonu. Ładowarki możemy podzielić na ładowarki AC (na napięcie przemienne) i DC (napięcie stałe).

W ładowarkach DC następuje zamiana napięcia AC z sieci, na napięcie DC. Ładowarki DC są znacznie większych mocy, co pozwala na naładowanie samochodu bardzo szybko – największe stacje ładowania DC mają moce rzędu nawet 200 kW. Pomimo niewątpliwej zalety w postaci bardzo szybkiej możliwości ładowania, ładowarki DC są jednak stosunkowo duże i drogie. Koszt takiej ładowarki DC to nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ładowarki AC posiadają znacznie prostszą konstrukcje i są o wiele tańsze od ładowarek DC. Jeśli używamy ładowarki AC, za ładowanie odpowiedzialny jest moduł ładowania w samochodzie, a ładowarka dba głównie o to, aby nie przeciążyć sieci i samochodu. Dba dodatkowo o bezpieczeństwo ładowania. Koszt ładowarki AC to zazwyczaj poniżej 5000 zł.

Liczba faz i typ gniazda

Inną istotną cechą ładowarek do samochodów elektrycznych jest liczba faz, w jaką zostały wyposażone. Wybór modelu jest ważny ze względu na rodzaj instalacji elektrycznej w budynku. Poszczególne urządzenia są przystosowane do instalacji jednofazowych lub trójfazowych.  Ładowarki trójfazowe są dostępne w wariantach o wyższej mocy ładowania, a jednofazowe oferują nawet 3,7 kW. Do montażu wydajniejszych modeli jest niezbędne zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości co najmniej 3 x 32 A.

Przed zakupem ładowarki warto też sprawdzić typ gniazda ładowania. Do wyboru są dwie opcje: typ 1 i typ 2. Obecnie w Polsce najpopularniejsze są samochody ładowane prądem zmiennym AC za pomocą gniazda typu 2.

Model ścienny czy kablowy?

Ładowarki do samochodów elektrycznych różnią się nie tylko mocą ładowania, ale też sposobem montażu. W wielu przypadkach można je umieścić na ścianie w garażu i ładować akumulator samochodowy podczas parkowania np. w nocy. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy właściciel zdecyduje się na znacznie tańszy model AC. Ładowanie prądem przemiennym trwa wiele godzin, dlatego ładowarka ścienna doskonale sprawdzi się w tej roli.

Alternatywą są modele kablowe. Składają się one z kabla wyposażonego w dwie wtyczki, za pomocą których można połączyć akumulator z gniazdem sieciowym jednofazowym lub trójfazowym. Mają one również wbudowane zabezpieczenia przed przepięciami i przeciążeniem oraz wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy typu B. Dzięki temu korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne dla użytkownika, instalacji i samochodu.

1 KOMENTARZ

  1. Warto też zwrócić uwagę na bardzo rozwijającą się linie systemów do magazynowania energii. Aktualnie w Polsce jest to coraz bardziej popularne. Energetyka rozproszona a do tego odnawialna stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł zasilania. Magazyny Energii są idealnym rozwiązaniem tego problemu. Mogą podtrzymywać pracę każdej elektrowni słonecznej przy zaniku napięcia z sieci. Dzięki temu ze zwykłej elektrowni słonecznej sieciowej można zrobić elektrownię wyspową. Długa gwarancja 5 lat z rozszerzeniem do 10 jest również bardzo istotna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj