Kiedy możliwa jest zmiana przeznaczenia pojazdu?

0
3450

Zmiana przeznaczenia samochodu polega na wprowadzeniu modyfikacji tego pojazdu, np. z pojazdu osobowego na ciężarowy lub na kampera, ale także mogą być to auta wyposażone w kratkę. Pojazdy są klasyfikowane na rodzaj, podrodzaj i przeznaczenie. Z przeznaczeniem pojazdu nie zetkniemy się w przypadku samochodów osobowych. To kod ITS definiuje homologacje konkretnego samochodu. Doskonałym tego przykładem są właśnie pojazdy z kratką, które w przeszłości rejestrowane były jako samochody ciężarowe, co powoduje przerejestrowanie samochodu. Dlatego tak istotna jest znajomość najnowszych przepisów w sprawie szczegółowych czynności organów. Więcej w zakresie zmiany przeznaczenia pojazdu znajdziesz poniżej.

Co oznacza zmiana przeznaczenia pojazdu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na ingerencji w fabryczną konfigurację samochodu. Najczęściej zmienia się samochód osobowy na ciężarowy lub odwrotnie, liczbę miejsc w pojeździe, montuje się instalację LPG w aucie lub tworzy się z samochodu dostawczego kampera. Zmianę dokonują konsumenci i przedsiębiorcy. Ci drudzy zwiększają i zmniejszają liczbę miejsc siedzących, pomniejszając lub powiększając przestrzeń ładunkową oraz zmieniają samochody osobowe w ciężarowe w zależności od potrzeb firmy. W przypadku konsumentów przystosowuje się zakupione busy, samochody dostawcze lub vany w taki sposób, aby mogły służyć jako samochód osobowy lub kamper, a także demontuje się kratkę w samochodzie ciężarowym. W efekcie następuje zmiana przeznaczenia pojazdu ciężarowego na osobowy. Dlatego jest tak istotna wiedza o zmianie przeznaczenia pojazdu.

Czym jest przebudowa pojazdu?

Nie można przeprowadzać modyfikacji samodzielnie, gdyż może skończyć się zatrzymaniem dowodu i konieczne będzie wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Na początek trzeba odnaleźć firmę z uprawnieniami, czyli takie warsztaty, przy których w CEiDG znajdziesz kod PKD 50.20.A lub 45.20.Z. Warsztat powinien przekazać adnotację, w której znajdzie się informacja o wprowadzonych zmianach konstrukcji pojazdu, czy sprawie warunków technicznych pojazdów oraz oświadczenie o uprawnieniu do wykonywania prac. Kolejnym krokiem jest wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. W trakcie badania sprawdza się, czy zmiany wprowadzone w samochodzie są zgodne ze sztuką, gdyż pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników, a także zapisuje się informację w dokumentacji, dzięki czemu można wymienić dowód rejestracyjny pojazdu. Ostatnim krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji, gdzie na dopełnienie formalności ma się 30 dni oraz zebrać dokumentację i oczywiście zapłacić za zmianę dowodu rejestracyjnego.

Do czego służy kalkulator ubezpieczeń?

Dobry kalkulator może szybko porównać ceny ubezpieczeń w największych towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce. Wystarczy posiadać dostęp do internetu i można z dowolnego miejsca 24h na dobę ubezpieczyć samochód, dom lub życie. Wystarczy tylko wybrać rodzaj ubezpieczenia, wypełnić prosty formularz, dokonać bezpłatnej kalkulacji, wybrać interesującą ofertę, zapłacić online i kupić ubezpieczenie. Każdy posiadacz pojazdu w Polsce musi co roku obowiązkowo go ubezpieczyć. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, warto zapewnić bezpieczeństwo rodzinie. Poważny uraz, zalanie mieszkania czy nieoczekiwana poważna choroba są rzeczami, których nie da się przewidzieć. Aby zminimalizować ich skutki, warto wcześniej się ubezpieczyć. Na stronie: https://kalkulator-ubezpieczen.pl/ znajdziesz najważniejsze zestawienia, aby odnaleźć najlepsze ubezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj