Egzamin na prawo jazdy to wyjątkowy moment, ostatni krok na drodze do zdobycia upragnionego dokumentu. Chociaż wyczekiwany, jednocześnie niełatwy – dla wielu kursantów oznacza ogromny stres. Nawet jeśli zdenerwowania nie da się w pełni usunąć, możesz wiele zrobić, żeby je zminimalizować. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, jak dobrze przygotować się przed egzaminem i jak zachować się w jego trakcie. Dzięki nim na pewno zapanujesz nad stresem, a do WORDu wrócisz z pozytywnym wynikiem.

Co zrobić przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy?

Silny stres potrafi sparaliżować, więc nawet jeśli dobrze czujesz się za kółkiem, poświęć trochę czasu na przygotowanie fizyczne i psychiczne swojego organizmu. Poniżej znajdziesz trzy praktyczne podpowiedzi.

Jaka pora jest najlepsza dla Ciebie?

Wybierz porę egzaminu na prawo jazdy dostosowaną do swoich możliwości. Zwykle WORD pozwala kursantom wybrać, o której godzinie przystąpią do testu teoretycznego i praktycznego. Kiedy czujesz się najlepiej – wcześnie rano, przed obiadem lub późnym popołudniem? Zapisz się na egzamin wtedy, gdy Twoje ciało i umysł pracują na najwyższych obrotach.

Nic nie zastąpi dobrego snu i posiłku

Kluczową rolę dla obniżenia poziomu stresu ma odpowiedni wypoczynek w nocy poprzedzającej egzamin. Zadbaj o odpowiednią regenerację – nie przesiaduj do późnych godzin w nocy, a przed wizytą w WORDZIE zjedz coś lekkostrawnego, żeby nie czuć się zbyt ociężale.

Rozluźnij się, zanim usiądziesz za kierownicą

Zanim rozpoczniesz egzamin, a szczególnie jego część praktyczną, poświęć chwilę na wyciszenie emocji. Zamknij oczy i kilka razy weź głęboki wdech nosem, wydech ustami, angażując przeponę. Posłuchaj ulubionej piosenki lub utworu z gatunku muzyki relaksacyjnej Chociaż kilka głębokich wdechów lub ulubiona składanka wydają się banalne, naprawdę działają. Specjaliści twierdzą, że mogą obniżać stres nawet o połowę!

Co robić w trakcie egzaminu na prawo jazdy?

Jeśli chcesz zminimalizować stres w czasie egzaminu na prawo jazdy, zastosuj dwie poniższe wskazówki, gdy znajdziesz się już sam na sam z egzaminatorem.

Pozytywne nastawienie wiele zmienia

Pamiętaj, jaką drogę przebyłeś, żeby móc podejść do egzaminu państwowego. Z pewnością nauka jazdy pozwoliła Ci zapoznać się ze wszystkimi zasadami ruchu drogowego, zdałeś wewnętrzny egzamin i wyjeździłeś co najmniej 30 godzin. Dobrze wiesz, jak działa samochód i jesteś w 100% gotowy do zdobycia uprawnień kierowcy. Wiara we własne siły i odpowiednie nastawienie sprawią, że stres w czasie egzaminu znacznie się zmniejszy.

Traktuj egzaminatora z szacunkiem, ale bez strachu

Nie daj sobie wmówić wyssanych z palca historii o egzaminatorach, którzy kipią złośliwością. Dobrze, jeśli potraktujesz osobę, która ocenia Twoje umiejętności z szacunkiem, ale nie ma potrzeby się jej bać. Jeżeli nie zrozumiesz jakiegoś polecenia, poproś o powtórzenie. Możesz też na głos mówić, jakie manewry wykonujesz – to doda Ci pewności siebie i pomoże opanować emocje.

Zdobądź prawo jazdy bez zbędnego stresu!

Państwowy egzamin to ważny moment, na który z pewnością przygotuje Cię dobra szkoła jazdy. Nie pozwól, żeby długie godziny ćwiczeń i nauki zostały pokonane przez paraliżujący stres. Możesz wiele zrobić, żeby nad nim zapanować. Wybierz dobrą godzinę egzaminu, zadbaj o regenerację organizmu i rozluźnij się, zanim wsiądziesz za kółko. A jeżdżąc po mieście traktuj egzaminatora z szacunkiem i nigdy nie trać wiary we własne siły. Jesteśmy przekonani, że z naszymi podpowiedziami świetnie sobie poradzisz na najbliższym egzaminie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj