Kask cross, czyli jaki kask do offroadu i motocrossu?

0
1199

Każda część garderoby motocyklisty jest niezwykle ważna, jednak szczególne znaczenie dla ochrony i bezpieczeństwa na drodze ma kask. Każdy poruszający się na jednośladzie powinien wiedzieć, że jest to jedyny wymagany prawem element ochrony biernej, w którą powinien wyposażony być każdy motocyklista. Zakup idealnego kasku cross i enduro to bardzo trudna i ważna decyzja w dużej mierze warunkująca bezpieczeństwo uczestnika ruchu. Czym kierować się przy zakupie? Na co zwrócić uwagę? Z jakim kosztem trzeba się liczyć?

Dlaczego zakup kasku cross jest tak ważny?

Urazy spowodowane wypadkiem na motocyklu są najczęściej poważne. Jeżeli chodzi o złamania kończyn, otarcia, czy inne tego typu urazy są one najczęściej do wyleczenia, są odwracalne. W przypadku uszkodzenia głowy, konsekwencje są przeważnie znacznie poważniejsze, przez to, każdy motocyklista na drodze publicznej musi być wyposażony w kask. Co więcej, każdy sam powinien zadbać o ochronę i zaopatrzyć się w wysokiej jakości kask. W tym przypadku nie warto szukać oszczędności, tylko wybierać najlepszy model, na jaki nas stać.

Czym kierować się przy zakupie kasku?

Kupując kaski cross, najważniejsze jest, żeby ocenić ich parametry. Różnice między poszczególnymi modelami kasków są bardzo znaczące – odmienna jest ich budowa oraz materiały użyte do ich produkcji. Głównym zadaniem, które powinien spełnić kask, polega na przejęciu części energii, która powstaje w wyniku uderzenia, chroniąc tym samym głowę poszkodowanego przed poważnymi urazami. W przypadku jazdy krosowej zadania kasku znacznie zwiększają się, bowiem tutaj ochrona, jaką musi zapewnić kask, obejmuje nie tylko zabezpieczenie przed uderzeniem, ale także, musi chronić przed wypadającym spod kół kamieniami, gałęziami. Niezbędne jest także, by wybrany przez nas model miał daszek, dzięki czemu gogle nie będą brudzić się tak bardzo.

Z czego powinien być wykonany kask cross?

Najlepszym materiałem, który używany jest do produkcji kasków cross i enduro jest kompozyt włókna szklanego, albo węglowego. Te materiały wykazują się wysoką odpornością przez to, że są twarde i sztywne. Najlepsze modele dodatkowo wyposażone są w specjalistyczne systemy, których zadanie polega na jeszcze większej amortyzacji w wypadku uderzenia. Można spotkać modele podzielone na segmenty, które w przypadku zderzenia wykonują ruchy względem siebie.

Zakup kasku crossowego – z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Przekrój cenowy kasków jest duży. Nie bierze się to jednak z niczego, wynika to przede wszystkim z jakości użytych do produkcji materiałów. Za wysoką ochronę trzeba zapłacić, jednak można wyszukać prawdziwe perełki już za około 1000 zł. Jeżeli jednak chcemy najwyższej ochrony oraz zaawansowanych systemów dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo, trzeba się liczyć z wydatkiem około 2500 – 3000 zł.

Zawsze należy szukać modeli, których stopień ochrony potwierdzony jest certyfikatami. Warto też zwróci uwagę na prawidłową wentylację oraz to, żeby poduszki policzkowe były wyjmowane. Należy pamiętać, że przydatność kasku jest jednorazowa – po każdej kolizji, która zakończyła się uderzeniem głową w podłoże, kask należy wymienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj