Obecnie jazda terenowa cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bardzo emocjonujące zajęcie, podczas którego zwiększa się jednak prawdopodobieństwo awarii lub zatrzymania w jednej lokalizacji bez możliwości wyjazdu. Dlatego też tak ważna jest kwestia tego, aby wyposażyć swój pojazd off-roadowy w odpowiednie narzędzia i akcesoria – w sytuacjach kryzysowych umożliwi nam to powrót do ulubionego zajęcia. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy sześć rzeczy, o których nie możemy zapominać, wybierając się na przygodę samochodem terenowym.

1. Klucze płaskie i nasadowe

Niejednokrotnie może dojść do sytuacji, w której podczas jazdy po nierównym terenie konieczne okaże się użycie płaskich lub nasadowych kluczy. Te pierwsze są jednak nieco bardziej popularne i przez wielu uznawane jako podstawowe. Zdecydowaną większość elementów jesteśmy w stanie odkręcić właśnie przy użyciu płaskich kluczy. Co prawda nie należą one do najwygodniejszych, jednakże wyróżniają się uniwersalnością, czyli sprawdzą się niemalże we wszystkich warunkach. Warto wyposażyć się w różne rozmiary, takie jak 8, 19, 12, 13, 14, 17 i 19. Im więcej zabierzemy ich ze sobą, tym więcej napraw będziemy mogli dokonać na własną rękę.

2. Wyciągarka linowa

Kolejnym istotnym elementem podczas jazdy terenowej może okazać się wyciągarka samochodowa. Konieczne jest odpowiednie dobranie parametrów zarówno do wyciągarki, jak i dodatkowych elementów (haków, lin). Z wyciągarką linową mamy niemalże pewność, że w razie nieprzyjemnego incydentu w błocie, będziemy w stanie wyciągnąć się na własną rękę. W razie potrzeby pomożemy również naszym kompanom, którzy także zdecydowali się na tego typu przygodę.

3. Podnośnik hydrauliczny Hi-lift

W samochodzie warto posiadać również podnośnik hydrauliczny. Jest to niezbędny element, kiedy zajdzie konieczność wymiany koła lub będziemy zmuszeni do przejrzenia podwozia. Używając podnośnika hydraulicznego typu hi-lift, jesteśmy w stanie bez większych problemów unieść pojazd, przez co wykonywanie wszelkich czynności naprawczych podwozia będzie łatwiejsze i mniej problematyczne.

4. Płyny i oleje eksploatacyjne

Jazda w terenie bywa wyczerpująca nie tylko dla nas, ale również dla naszego pojazdu. Niekiedy zmuszeni jesteśmy do intensywnego hamowania, dodawania gazu. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że zużycie płynów i olejów eksploatacyjnych zwiększa się. W konsekwencji nie obędzie się bez regularnego dolewania, aby czterokołowiec działał w sposób prawidłowy. Płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, płyn do chłodnicy – o tych akcesoriach nie możemy zapominać.

5. Zapasowe koła

Jazda terenowa wiąże się z poruszaniem po nierównych terenach. Niekiedy jeździmy z dość dużą prędkością, przez co nie do końca widzimy, co znajduje się na drodze. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których wjedziemy na gwóźdź lub na inny twardy i ostry element. Bez wymiany koła dalsza jazda nie będzie możliwa. Dlatego też warto zabrać ze sobą przynajmniej jedną „zapasówkę”, a jeśli mamy taką możliwość i odpowiednią ilość miejsca, to nawet dwie.

6. Zapasowe żarówki

Poruszanie się po trudnych terenach po zmroku kręci tylko najbardziej wytrwałych fanów motoryzacji. Warto jednak pamiętać o doskonałym oświetleniu – w ten sposób zwiększamy własne bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niekiedy może dojść do sytuacji, w której żarówka naturalnie odmówi nam posłuszeństwa – w takich przypadkach warto wyposażyć się w zapasowe egzemplarze, które jesteśmy w stanie szybko wymienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj