Trudno wyobrazić sobie skuteczny detailing samochodowy bez posiadania przynajmniej kilku gąbek polerskich. Produkty te stanowią wręcz podstawę ekwipunku każdego, kto nawet amatorsko zajmuje się kompleksowym przywracaniem samochodom ich niesamowitego wdzięku. Gąbki same w sobie nie są narzędziem skomplikowanym. Jednak ze względu na kilka rodzajów tego typu dysków dostępnych na rynku, wielu początkujących detailerów może mieć problem z doborem odpowiedniego egzemplarza. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając gąbkę do polerowania?

Gąbki polerskie służą przede wszystkim do korekty lakieru. Dzięki nim i niedużemu nakładowi sił można przywrócić nawet starym samochodom ich salonowy blask. Wybór dysków polerskich jest naprawdę duży. Osoby niezaznajomione z tematem, a stające przed dylematem wyboru odpowiedniego egzemplarza produktu, mogą nabawić się z tego powodu mocnego bólu głowy. Poniżej znajdziesz krótkie objaśnienie, które pomoże Ci w doborze gąbki polerskiej do przeprowadzenia planowanych prac renowacyjnych.

Jak działa gąbka polerska?

Na wstępie warto wyjaśnić mechanizm działania gąbki polerskiej. Zamontowana na urządzenie polerujące, w połączeniu z odpowiednią pastą, ściera tę warstwę lakieru samochodowego, która zawiera rysy i inne defekty. Te mogą mieć jednak różną głębokość. Dlatego poszczególne gąbki polerskie charakteryzują się innym stopniem ścieralności. Im twardszy jest pad polerski, tym większa jego moc ścierna. Należy mieć to na uwadze, gdyż zastosowanie nieodpowiedniego typu gąbki doprowadzi w najlepszym przypadku do nieefektywnej regeneracji lakieru, a w najgorszym do jego całkowitego zniszczenia.

Twardość gąbki

Wyróżnić można trzy podstawowe typy gąbek polerskich, biorąc pod uwagę ich twardość:

  • twarde – tzw. cuttingowe. Posiadają bardzo wysoki stopień agresywności, wykorzystywane przede wszystkim do matowienia lakieru.
  • średnie – typowe gąbki polerskie przeznaczone do zaawansowanej polerki. Za ich pomocą możliwe jest pozbycie się dość głębokich rys i defektów. Nadają połysku, doskonale sprawdzają się do prac detailgowych po matowieniu powierzchni, a przed nadaniem im połysku.
  • miękkie – czyli wykończeniowe. To właśnie za ich pomocą lakier nabiera połysku.

Na co zwrócić uwagę wybierając gąbkę?

Rodzaj defektów powstałych na lakierze jest tylko jednym z wyznaczników doboru gąbki. Warto pod uwagę wziąć też grubość obrabianej powłoki (sprawdzić można to za pomocą specjalnych mierników). Jeśli wartość ta okaże się niewielka, należy stosować twardsze gąbki. Ponadto, dla bezpieczeństwa, zaleca się rozpoczęcie prac od dysków o najmniejszym stopniu ścieralności. Dopiero wraz z postępem naprawy lakieru można decydować się na bardziej radykalne rozwiązania.

Futra polerskie i pady z mikrofibry

Alternatywą dla gąbek są specjalne futra polerskie. To krążki, których powierzchnia została pokrywa charakterystycznym długim włosiem. To produkty o wiele bardziej agresywne, stworzone do bardzo zaawansowanego polerowania wyjątkowo zniszczonych powierzchni, wymagających głębokiego przygotowania pod dalsze etapy naprawy. Używanie futra jest ryzykowne, gdyż łatwo za jego pomocą zniszczyć lakier. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba realnie ocenić, czy jest ono konieczne.

Jeszcze innym typem produktu polerskiego są pady z mikrofibry. Działają one bardzo podobnie jak futra, jednak producenci tego typu osprzętu zapewniają, że za pomocą padów szybciej można uzyskać oczekiwany efekt.

Rozmiar gąbki

Nie bez znaczenia jest też rozmiar planowanych do przeprowadzenia prac polerskich. Mniejsze nawierzchnie (np. trudno dostępne miejsca) lepiej obrobić dyskami o niedużych gabarytach. Z kolei takie elementy jak maska można spokojnie potraktować największymi możliwymi gąbkami. Tu jednak trzeba pod uwagę wziąć możliwości techniczne posiadanego sprzętu. Wszelkie osiągi urządzenia warto zestawić z parametrami dysku, by nie okazało się, że jego użycie będzie po prostu niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj