jazda próbna

Zanim kupimy nowy samochód, musimy upewnić się, że dany model jest dla nas odpowiedni. W tym celu należy dokonać oględzin auta i przejechać się nim. Jak wygląda to w przypadku nowych aut?

Umówienie się na jazdę próbną

Najprostszą drogą do sprawdzenia, jak samochód prezentuje się w rzeczywistości jest umówienie się na jazdę próbną. Taki rodzaj testu dostępny jest w każdym salonie samochodowym w naszym kraju, jednak niekiedy trzeba się na taką jazdę umówić.

Przede wszystkim na samym początku musimy wybrać markę która nas interesuje i sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy lub polecany salon. Jeżeli nie mamy sprecyzowanej marki ani modelu, możemy wpisać w wyszukiwarkę na przykład: jazda próbna w Lublinie, a następnie zobaczyć jakie wyniki otrzymamy.

Kiedy wybierzemy już właściwy salon, wystarczy zadzwonić lub wypełnić brief rezerwacji, wybrać interesujący nas model, datę i gotowe. Potwierdzenie umówienia jazdy możemy otrzymać poprzez wiadomość e-mail lub telefonicznie, w zależności jaką formę kontaktu wybiera salon.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania nowego samochodu przed jazdą próbną?

Kiedy już pojawimy się w salonie, warto obejrzeć dokładnie samochód ,który nas interesuje. Zapewne sprzedawca przeprowadzi prezentację modelu, pokaże jego możliwości i funkcjonalności jakie posiada oraz zrobi nam mini przeszkolenie przed wyruszeniem w jazdę testową.

Na co zatem zwrócić uwagę?

Pozycja za kierownicą

Mimo, że fotele i kierownica są dziś regulowane w wielu płaszczyznach, to nasze osobiste preferencje jak i budowa ciała mogą sprawić, że ciężko będzie zająć nam optymalną pozycję za kierownicą. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ brak komfortu podróży może źle wpływać np. na koncentrację w trakcie jazdy, ograniczenie zdolności do wykonywania manewrów czy złą widoczność.

Przestrzeń dla pasażerów

Jeżeli kupujemy samochód z myślą o wożeniu nim rodziny, warto sprawdzić czy wszystkim pasażerom, będzie się wygodnie jechało. W przypadku fotela znajdującego się za kierowcą, można  wykonać tzw. test siadania za sobą. Ustawiony pod nas fotel pozostawiamy w pozycji, po czym zajmujemy miejsce na siedzeniu pasażera bezpośrednio za nami. Jeżeli pozostali pasażerowie są naszego wzrostu lub niżsi, a my mamy jeszcze miejsce na nogi – to dobry znak.

Spasowanie elementów

Nikt nie lubi, gdy w trakcie jazdy coś trzeszczy i stuka w samochodzie. W tym celu warto sprawdzić, jak dokładne jest spasowanie elementów w samochodzie. Złe spasowanie jest szczególnie odczuwane zimą, gdy elementy kokpitu na zmianę poddawane są niskim i wysokim temperaturom, co wpływa na ich kurczenie i rozkurczanie się.

Przestrzeń dla kierowcy

Nie da się ukryć, że najważniejszy w samochodzie jest kierowca. W związku z tym warto sprawdzić, czy z fotela za kierownicą możemy wygodnie obsługiwać samochód lub nawet po coś sięgnąć. Oczywiście nie robimy tego w trakcie jazdy, ale zdarza się, że coś znajduje się np. w schowku i wygodnie byłoby po to sięgnąć, bez konieczności znacznego wyciągania się.

Sprawdzenie samochodu pod kątem własnych potrzeb

Każdy z nas jest inny i mogą nami kierować różne potrzeby względem auta. W związku z tym warto zastanowić się jeszcze przed przyjściem do salonu, czego wymagamy od samochodu. W ten sposób sprawdzimy pojazd pod kątem naszych potrzeb i ocenimy, czy jest dla nas. Po odbyciu jazdy testowej powinniśmy posiadać wystarczająco dużo informacji, by zdecydować czy dany model jest odpowiedni dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj