Płytki PCB są nazywane tzw. obwodami drukowanymi i znajdują bardzo szerokie zastosowanie praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym. Mogą być stosowane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w warunkach przemysłowych. Dzięki temu odznaczają się uniwersalnością i pozwalają na tworzenie wybranych układów elektronicznych. Kluczowa jest ich właściwa produkcja, która musi być nadzorowana przez dobrze przeszkolone osoby.

Płytka PCB – czym tak naprawdę jest? Kilka informacji

Płytka PCB to nic innego, jak płytka wykonana ze specjalnie dobranego materiału izolacyjnego. Proces produkcji tego typu płytek jest dość skomplikowany, ponieważ składa się z kilkudziesięciu różnych etapów. Nic dziwnego, że odpowiadają za to wybitni fachowcy. W trakcie powstawania płytek PCB najważniejszymi elementami są: obróbka mechaniczna, obróbka chemiczna oraz kontrola optyczna i elektroniczna.

Odpowiednio skonstruowana płytka PCB powinna być pokryta odpowiednią folią przewodzącą (coraz szersze zastosowanie ma w tym przypadku miedź). To dzięki niej montaż poszczególnych układów elektronicznych staje się prostszy i przebiega w dużo krótszym czasie. W omawianych płytkach ważną rolę odgrywa przewodnictwo elektryczne. Odpowiadają za to ścianki lutownicze oraz miedziane ścieżki.

Płytka PCB – jakie ma zastosowanie?

Kluczem do sukcesu jest to, aby płytka PCB nie miała w sobie żadnych uchybień i usterek. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na proces jej powstawania i dokładnie skontrolować jej stan techniczny. Wysokiej jakości płytka PCB jest trwała, wytrzymała, odporna na trudne środowisko pracy, a do tego musi się charakteryzować nienagannym wyglądem. Posiada właściwości dielektryczne i elektryczne.

Jak już zostało wspomniane płytki PCB znajdują zastosowanie w rozmaitych układach elektronicznych. Są niezastąpionym elementem składowym wielu codziennie wykorzystywanych urządzeń. Mogą brać udział w tworzeniu prostych, jak i dużo bardziej zaawansowanych układów i znakomicie wywiązują się ze swoich zadań.

Płytka PCB – co wiadomo o jej parametrach?

Szczególną uwagę w przypadku obwodów drukowanych przykłada się do ich parametrów technicznych. Do wyboru są obecnie płytki jednowarstwowe oraz wielowarstwowe. Mogą być wykonywane z różnych materiałów:

  • teflon,
  • CEM,
  • FR4 (również z dodatkiem aluminium).

Jeśli chodzi o ich dobieranie warto wziąć pod lupę przede wszystkim ich grubość oraz sztywność. Cienkie płytki PCB oferowane przez Eagle Design mieszczą się w przedziale od 0,2 do 0,5 mm, natomiast nieco grubsze posiadają około 1,7 mm (i więcej). Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim elastyczne obwody drukowane (do 0,15 mm).

Co najważniejsze idealnie skonstruowana płytka PCB powinna się odznaczać właściwą obciążalnością prądową. Z racji tego wykorzystywane są w nich rozmaite grubości miedzianej folii (zazwyczaj od 20 do 100 um). Dostosowanie się do powyższych parametrów sprawi, że dobranie obwodów drukowanych nie przysporzy nikomu większych trudności. Jeśli są z tym jakieś problemy, lepiej poprosić o wsparcie fachowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj