Zima ma to do siebie, że wilgoci jest zdecydowanie więcej zwłaszcza w okresach częstych odwilży. Do tego kiedy jest mróz należy dbać w sposób szczególny o akumulator, bo napęd i cała elektronika i jej działanie są zagrożone, a obecnie praca coraz większej ilości układów i elementów o ową elektronikę się opiera. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak pielęgnować samochód zimą i o czym należy pamiętać.

Sprawdzaj stan akumulatora

Zarówno przed zimą, jak i w zimie należy sprawdzać stan akumulatora. Jest on narażony na niskie temperatury. Najlepiej jeśli samochód garażowany jest w ogrzewanym miejscu. Wtedy nigdy nie powinno być problemów z rozruchem przed wyjazdem z garażu. Jednak w przypadku aut pozostawianych w nieocieplonych garażach czy tym bardziej pod chmurką to już zupełnie inna sytuacja. Oczywiście przed zimą wymieniony musi być również olej silnikowy, bo w warunkach zimowych staje się gęstszy. Gdy silnik nie odpala miernikiem można sprawdzić stan napięcia w samochodzie, ale trzeba najpierw wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu w pojeździe. Gdy miernik wskaże 12,3 V bateria jest rozładowana. Naładowany akumulator powinien mieć 12,7 V, a naładowany w ¾ ok. 12,5 V. Wskazania tzw. magicznego oka na baterii nie zawsze są miarodajne, dlatego lepiej sprawdzić miernikiem. Kable rozruchowe to niezbędnik każdego kierowcy i dzięki temu można szybciej uruchomić auto, ale wtedy bateria ze względu na duże napięcie jest mocno obciążona. Lepiej ładować akumulator przy użyciu prostownika. Przed ładowaniem prostownikiem akumulator musi zostać wymontowany, aby elektrolit rozmroził się. Ładowanie prostownikiem w przeciwieństwie do ładowania kablami rozruchowymi przy podłączeniu do baterii innego samochodu trwa długo, nawet 10 godzin, ale można zachować sprawność baterii na dłużej.

Dbaj o oświetlenie samochodowe

Zimą akumulator ma chyba największe znaczenie, dlatego to jemu poświęciliśmy sporo uwagi. Jednak na samo bezpieczeństwo jazdy wpływ ma czystość pojazdu, a także wypolerowanie reflektorów, które najczęściej obecnie tworzone są nie ze szkła, a z akrylu. Nie oznacza to jednak, że nie można ich porządnie wypolerować. W tym celu należy najpierw je dokładnie umyć, a następnie zabezpieczyć sąsiadujące lakierowane i plastikowe elementy za pomocą taśmy maskującej. Do szlifowania polecana jest polerka elektryczna. Oprócz niej należy zaopatrzyć się w zestaw krążków ściernych. One powinny moczyć się w wodzie przez 5 minut. W przypadku mocno podniszczonych reflektorów należy użyć gradacji 800, a jeśli są lekko zamglone – 1200 lub 1500. Obroty nie powinny być zbyt wysokie najlepiej 600 obr/minutę, a krążek powinien być prowadzony równomiernie od lewej do prawej. Przy kolejnej gradacji krążka ściernego należy zamienić kierunek pracy na góra-dół. Klosz najpierw stanie się mocno matowy, a przy większej gradacji znów zacznie się rozjaśniać. W czasie pracy co jakiś czas reflektor trzeba spryskiwać wodą, a szlifowanie powinno trwać 3-5 minut. Potem po oszlifowaniu można przystąpić do polerowania i tu sprawdzą się kosmetyki samochodowe, czyli pasta polerska. Polerujemy aż klosz stanie się transparentny.

Myj samochód i woskuj w odpowiednich warunkach

Zimą potrzebne jest także regularne mycie pojazdu. Najlepiej, jeśli robi się to w zadaszonych miejscach. Temperatura powinna być też dodatnia, aby woda nie zamarzała. Kosmetyki samochodowe takie jak szampony i woski będą tu niezbędne. Po gruntownym umyciu pojazdu, może być konieczne użycie klinki samochodowej, zanim na karoserię trafi wosk. Nie należy także zapomnieć o przedmuchaniu i zabezpieczeniu odpowiednim środkiem profili zamkniętych. Do zabezpieczenia pojazdu można stosować różne rodzaje wosków, ważne by były dopasowane do lakieru samochodowego.

Pamiętaj o czystym wnętrzu pojazdu – odkurzaj, pierz i susz dywaniki, stosuj pochłaniacze wilgoci

Zimą należy dbać także o wnętrze pojazdu. Konieczne jest odkurzanie, ale i pranie i suszenie dywaników samochodowych, które gromadzą nie tylko wilgoć, ale i sól drogową z naszych butów. Ze względu na to, że dywaników nie pierze się codziennie ani co tydzień, warto stosować w samochodzie również pochłaniacze wilgoci. Nie ma bowiem nic gorszego niż rozwijający się grzyb. Jeśli jeździsz samochodem codziennie i to przez dłuższy czas, to o jego czystość w środku musisz szczególnie dbać. Pomocne będą kosmetyki samochodowe do utrzymywania kokpitu i tapicerki w czystości.

O samochód zimą należy dbać. Czynności zabezpieczające czy polerowanie reflektorów najlepiej wykonać jeszcze przed zimą. Trzeba pamiętać jeszcze o sprawdzeniu stanu lamp. Często po polerowaniu widoczność zdecydowanie się zwiększa, co wpływa korzystnie na bezpieczeństwo jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj