Samochodowe światła laserowe – przełom w motoryzacji, czy zbędny gadżet?

1
3250

Oświetlenie samochodowe przechodzi prawdziwą rewolucję… i dobrze! To, co pojawiło się w ostatnim czasie na rynku przyniesie bowiem wiele korzyści. O czym mowa? O światłach laserowych, które wchodzą do produkcji seryjnej, stając się tym samym produktem dostępnym każdemu nabywcy. Co prawda, technologia ta wymaga dość skomplikowanych rozwiązań, ale specjalistów to nie odstrasza, a to za sprawą korzyści, jakie płyną z ich użytkowania.

Laser z gwiezdnych wojen w Twoim zasięgu- czy to możliwe?

Każdy, kto używał kiedyś wskaźnika laserowego wie, że emituje on wąską wiązkę światła, które jest co prawda bardzo precyzyjne, ale oprócz tego także oślepiające. Jak więc miałoby oświetlić kierowcy drogę? Światło lasera, by było użyteczne w samochodzie zostaje najpierw ponownie rozproszone. Dzięki temu tworzy się szeroka plama świetlna, dokładnie taka, jakiej potrzeba jadąc w warunkach gorszego oświetlenia. Światłem laserowym można także zapewnić wielokrotnie większy zasięg niż za pomocą powszechnych lamp halogenowych, czy ledowych. Zapewnia to większy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

Technologiczna biżuteria

W przemyśle motoryzacyjnym następuje silny rozwój w kwestii automatyzacji. Wiąże się to z zaawansowanymi technologiami, które pozwalają na wspieranie kierowcy, dzięki ciągłemu przetwarzaniu informacji w procesach decyzyjnych. W związku z tym, mogą być skonfigurowane w taki sposób, aby we współpracy z systemami asystującymi oświetlać przeszkody na drodze. Wykorzystanie punktowej natury światła ledowego może być nieocenionym atutem przy rozszerzaniu możliwości precyzyjnego nakierowania światła na obiekt. To wszystko, w połączeniu z niewielkimi rozmiarami reflektorów laserowych umożliwia wprowadzenie nowych trendów wzorniczych, a tym samym poszerzenie oferty i większą personalizację zamówień. Światła samochodowe mogą stać się prawdziwą ozdobą samochodu, choć drogą, to jednak opłacalną biżuterią.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na podstawowe różnice pomiędzy oświetleniem laserowym a ledowym: 

  • lampy laserowe pobierają mniej prądu niż LEDy
  • lasery oświetlają drogę w bardziej wyraźny sposób, światłem przyjemniejszym dla oka
  • diody laserowe są około dziesięciokrotnie mniejsze niż LEDy, co stwarza warunki do rozwoju designu
  • nowoczesne światła laserowe mogą łączyć się z systemem sterowania oświetleniem, dzięki czemu mogą przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa jazdy nocnej oraz ochrony pieszych
  • zastosowanie ruchomych mikroluster daje lepszą rozdzielczość obrazu niż w przypadku matrycowych świateł LED

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj