Jak poprawnie holować auto?

1
2925

Nie jest tajemnicą, że nawet najlepiej zadbane i utrzymane auto, może wyrządzić właścicielowi niespodziankę w najmniej oczekiwanym momencie. Jedynym wyjściem jest wówczas doprowadzenie samochodu do najbliższego zakładu mechanicznego, gdzie fachowcy skutecznie usuną awarię. Holowanie jest tym rodzajem pomocy, na który możemy liczyć ze strony innych kierowców. Jednak jak przygotować samochód do holowania i jak poprawnie go holować?

Jak przygotować samochód do holowania?

Przed przystąpieniem do procesu holowania, należy odpowiednio przygotować pojazd. Najważniejszym punktem, jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego z lewej strony auta. Pamiętajmy też, że jeżeli sytuacja wymaga od nas holowania porą nocną, musimy mieć włączone światła pozycyjne. Nie włączajmy świateł awaryjnych. Jest to zabronione w sytuacji holowania. Następnym krokiem jest przymocowanie liny do haka, za pomocą zaczepów. Zwykle musimy wkręcić haki w specjalnie przygotowane otwory w aucie, które mogą być zasłonięte plastikowymi osłonami. Nie przyczepiajmy liny do zderzaka, jest to surowo zabronione i grozi uszkodzeniem pojazdu.

Jak prawidłowo holować pojazd?

Przystępując do holowania, musimy wiedzieć jak zrobić to prawidłowo. Dzięki temu, unikniemy niebezpiecznych sytuacji drogowych, a nawet uszkodzenia własnego pojazdu, jak i tego holującego. Podczas holowania pamiętajmy o:

  • odpowiedniej sygnalizacji skrętu, przez oba pojazdy
  • utrzymywanie przez cały okres holowania odpowiedniego napięcia liny. Dzięki temu unikniemy gwałtownego szarpnięcia pojazdu.
  • podczas hamowania pojazd holowany powinien hamować z większa siłą, co pozwoli na utrzymanie napięcia liny. Dobrze jest także umówić się na znak, który będzie sygnalizował manewr, by kierowca pojazdu holowanego mógł się do niego odpowiednio przygotować.
  • na kilkupasmowej drodze, zawsze powinniśmy zajmować prawy pas. Jeśli to możliwe, wybierajmy drogę o mniejszym natężeniu ruchu, by uniknąć trudniejszych drogowych manewrów.
  • zachować odpowiednią ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych.
  • jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu z automatyczną skrzynią biegów, sprawdźmy w instrukcji czy holowanie jest dozwolone. W wielu wypadkach grozi to uszkodzeniem auta.
  • prowadzeniu holowanego pojazdu, przez bardziej doświadczonego kierowcę.

Przez cały okres holowania pojazdu, kierujący powinni zachować wzmożoną czujność. Pamiętajmy, że prędkość w terenie zabudowanym ogranicza się wówczas do 30km/h, a poza nim do 60km/h. Obowiązkiem są też stale włączone światła mijania. Zwróćmy też uwagę, że w przypadku holowania na autostradzie, musimy wezwać odpowiednio przystosowany do tego rodzaju pomocy samochód.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj