Wiele firm posiadających rozbudowane floty pojazdów niejednokrotnie ma problemy z ich utrzymaniem w ruchu. Zdarzają się nawet czasami takie sytuacje, że pewne auta zostają po prostu zagubione i nie wiadomo co się z nimi stało. Na szczęście wykorzystując nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby monitoring pojazdów, można o wiele łatwiej zapanować nad całą flotą. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najpopularniejsze rozwiązania tego typu, a także opowiemy o ich możliwościach monitorowania oraz zarządzania pojazdami.

Śledzenie pozycji

Główną zaletą systemu monitoringu pojazdowego jest śledzenie pozycji aut. W ten sposób o wiele łatwiej dowiedzieć się gdzie dany kierowca w danym momencie się znajduje. Można więc szybko skierować go do wykonania określonych zadań na danym terenie, na przykład podjęcia dodatkowego ładunku w trasie powrotnej. Nie można zapomnieć także o kwestii samego bezpieczeństwa aut flotowych. Można wyznaczyć strefy dozwolone i miejsca zakazane, w które kierowcy nie będą mogli wjechać. Każdy wjazd w taką strefę będzie uruchamiał alarm w dyspozytorni. Może też powodować automatyczne wysłanie zgłoszenia do organów ścigania. To jednak nie wszystko, co można robić dzięki monitoringowi pojazdów. Bardziej rozbudowane systemy pozwalają również na zarządzanie zdalne.

Zdalna kontrola

Posiadając zaawansowane techniczne, nowoczesne systemy monitorujące, możliwe jest nie tylko bierne śledzenie pozycji. Można również wysyłać do pojazdu polecenia, takie jak na przykład blokada zapłonu, czy też drzwi zewnętrznych. W razie uprowadzenia auta taki zestaw funkcji będzie niezbędny, by udaremnić próbę kradzieży. Monitoring pojazdów umożliwia też pobieranie aktualnych parametrów pracy samochodu. Dyspozytor wie z jaką prędkością auto się porusza, jakie są obroty silnika, poziom paliwa w baku, napięcie akumulatora, przebieg i wiele innych istotnych informacji. Dzięki temu nie ma możliwości, by niepostrzeżenie spuścić paliwo ze zbiornika na postoju. System od razu wykryje taką próbę i uruchomi alarm w dyspozytorni.

Jak więc można się przekonać, profesjonalny monitoring pojazdów to system, który będzie przydatny praktycznie w każdej dużej firmie. Posiadanie sporej floty samochodów może nastręczać rozmaitych trudności w jej utrzymaniu i kontroli. Dzięki możliwości zdalnej lokalizacji aut, pobieraniu szczegółowych informacji na ich temat, a także możliwości zdalnego kontrolowania, praca dyspozytora staje się o wiele łatwiejsza. Z jednego miejsca można bez problemu zapanować nawet nad kilkoma tysiącami pojazdów, rozsianych po terenie całego kraju, a nawet kontynentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj