Czy warto kupować samochody poleasingowe?

1
4016
samochód poleasingowy

Zakup samochodu to duża i odpowiedzialna inwestycja. Osoby, które nie mają środków na nowe pojazdy lub nie są zainteresowane takim zakupem, kierują się w stronę ofert z drugiej ręki. Wśród takich znajdują się auta poleasingowe, które mogą okazać się bardzo dobrym i korzystnym wyborem. Czym charakteryzują się takie samochody i czy warto po nie sięgać?

Czym odznaczają się samochody poleasinogowe?

Większość przedsiębiorców korzysta z leasingu, co dotyczy również umów zawieranych na samochody. Takie pojazdy zostają udostępnione na określony czas, po czym dana firma decyduje o tym czy chce je zakupić, czy też z nich zrezygnować. W tej drugiej sytuacji leasingodawca lub firma specjalizująca się w handlu sprzętem poleasingowym, przekazuje takie pojazdy do sprzedaży i są one dostępne także dla prywatnych kupców. W praktyce takie oferty potrafią być bardzo konkurencyjne, przede wszystkim pod kątem cenowym. W obecnych realiach po paru latach użytkowania, wartość samochodu znacząco spada, natomiast wielu indywidualnych sprzedawców nie bierze tego pod uwagę i zawyża swoje propozycje. Między innymi z tego względu pojazdy poleasingowe potrafią być o kilka czy kilkanaście procent tańsze niż te oferowane przez komisy czy auta znajdujące się w prywatnych ofertach, niejednokrotnie będąc w lepszym stanie.

Jakie są zalety takich pojazdów?

Poza kwestią ceny, głównym atutem samochodów poleasingowych jest ich wiek. Firmy otrzymują do dyspozycji nowe modele pojazdów, a czas użytkowania takich samochodów to standardowo trzy do pięciu lat. W praktyce do sprzedaży trafiają zatem zwykle wciąż stosunkowo nowe auta, choć sam ich przebieg może być już bardzo zróżnicowany. Wiele zależy tutaj od profilu firmy, która korzystała z takiego samochodu w ramach leasingu – w niektórych sytuacjach pojazd był mało wykorzystywany i pełnił głównie role reprezentacyjne, a w innych przypadkach mógł być mocno eksploatowany. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z umowami leasingu, serwisowanie takich aut odbywa się wyłącznie w autoryzowanych serwisach. Dużym plusem samochodów poleasingowych jest fakt, że posiadają one pełną oraz dokładną dokumentację dotyczącą pochodzenia oraz historii serwisowania. Z tego względu nawet auta o dużym przebiegu mogą być w naprawdę dobrym stanie technicznym.

Czy zakup samochodów poleasingowych jest opłacalny?

Na rynku można znaleźć różne oferty, lecz z pewnością spora część z nich będzie naprawdę atrakcyjna i opłacalna. Rozsądne będzie kupowanie samochodów od sprawdzonego sprzedawcy i uprzednie zweryfikowanie stanu pojazdu przez sprawdzonego mechanika czy w zaufanym warsztacie. W takiej sytuacji nie będzie wątpliwości czy pojazd jest sprawny i czy wszystko jest zgodne z przedstawianą ofertą. W wielu sytuacjach zakup samochodu poleasingowego będzie naprawdę opłacalny. Z reguły cena takich pojazdów jest niższa niż podobnych samochodów z komisów czy od prywatnych sprzedawców, podczas gdy mogą być one w lepszym stanie i wciąż są to dość nowe pojazdy, ze sprawdzoną i pełną dokumentacją.

Źródło: https://motoweb.com.pl/samochody-poleasingowe-rynek-wielu-mozliwosci/

1 KOMENTARZ

  1. Ja szukam właśnie takich. Mają duży spadek wartości, a są jeszcze w miarę świeże. Ważne aby nie po przedstawicielu, tylko np po lekarzu czy prawniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj