Zanieczyszczenie środowiska to dzisiaj jeden z największych problemów, z jakim zmaga się ludzkość. Dlatego też w życie wchodzą coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ograniczania zanieczyszczeń generowanych przez samochody. Jednym z rozwiązań ograniczających emisję dwutlenku węgla do atmosfery jest montaż zaworu EGR. Jego zadaniem jest odzyskiwanie części spalin i ponowne wpuszczanie ich do układu dolotowego.

Czym jest zawór EGR?

Zawór EGR to niewielkich wymiarów urządzenie montowane w okolicach dolnej części układu wydechowego. Jego zadaniem jest przechwycenie części spalin, zanim wydostaną się na zewnątrz. Dzięki temu ograniczana jest ilość emitowanych spalin. Co się dzieje z tymi spalinami, które przejął zawór? Są one ponownie transportowane do komór silnika.

Prawidłowe działanie zaworu EGR jest kluczowe nie tylko dla ograniczenia emisji spalin, ale również dla poprawnego działania silnika –– informuje nas ekspert ze sklepu motoryzacyjnego Ucando.pl. Rzecz w tym, iż zbyt szerokie i zbyt częste otwieranie zaworu prowadzi do zbyt dużego zanieczyszczenia silnika. Zjawisko to powoduje spadek osiągów oraz przyspieszone zużywanie się silnika.

Nieprawidłowe działanie zaworu EGR

Niewłaściwa praca zaworu EGR jest bardzo groźna dla silnika, o czym wspomniano już powyżej. Dlatego też wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości powinno skłaniać do podjęcia natychmiastowej interwencji, w postaci wizyty w warsztacie samochodowym. Zawór EGR niestety jest narażony na działanie szeregu czynników zagrażających. Po pierwsze może on ulec uszkodzeniu mechanicznemu, spowodowanemu na przykład uderzeniem kamyka. Jednak nie to jest najczęstszą przyczyną awarii zaworu. Częściej dochodzi do jego zniszczenia wskutek stopienia się jakieś części zaworu. Jest to efekt pracy w wyjątkowo wysokiej temperaturze. Natomiast zdecydowanie najpowszechniejszym problemem z zaworem EGR jest jego zapchanie. Może dojść do zatkania zanieczyszczeniami zawartymi w spalinach. Warto jednak zauważyć, że w takim przypadku często wystarczające jest oczyszczenie elementu.

Poza przypadkiem, gdy dojdzie do zapchania zaworu, zwykle w przypadku nieprawidłowego działania konieczna jest wymiana części. Gdzie w takie sytuacji dokonać zakupu? Polecamy nabyć zawór EGR w Ucando.pl. Bogata oferta i konkurencyjne ceny sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsc w Internecie, w których kupić można zawór EGR oraz inne elementy układu wydechowego. Niemniej jednak przed decyzją o wymianie zaworu EGR warto sprawdzić, czy jego nieprawidłowe działanie nie wynika czasem z awarii sterownika kierującego pracą zaworu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj