Wybieramy kask motocyklowy. Na co zwrócić uwagę?

1
15983

Kask motocyklowy to niezwykle ważna – jeśli nie najważniejsza – część naszej ochrony podczas jazdy motocyklem. Pamiętajmy, że złamaną rękę lub nogę zawsze da się wyleczyć, a organizm prędzej czy później wróci do pełnej sprawności. Jeśli jednak połamiemy kości czaszki i uszkodzimy mózg, szkody najprawdopodobniej będą nieodwracalne. Jeśli decydujemy się na zakup kasku, poświęćmy swój czas, jak i pieniądze. Być może właśnie ocaliliśmy nasze zdrowie lub nawet życie. Na co zwracać uwagę podczas zakupu kasku?

Przede wszystkim – Cena

Tak naprawdę, za kask warto zapłacić każde pieniądze. Jeśli mamy oszczędzać, przycinajmy koszty na butach, kurtce, rękawicach. Nawet na samym motorze. Za ceną w tym przypadku bardzo często idzie jakość. Jeśli kupimy sprawdzony model znanego producenta, mamy pewność, że skorupa kasku będzie wytrzymała, zapięcia nie puszczą, a wizjer nie popęka przy pierwszym uderzeniu. Ile zatem kosztują przyzwoite kaski?

Ceny w miarę dobrych modeli zaczynają się od około 500 zł, ale oczywiście im większą kwotę możemy przeznaczyć na zakup, tym lepiej. Przy puli 1000 zł dostaniemy naprawdę dobry sprzęt wyposażony w kilka dodatkowych opcji, jak przyciemniany wizjer czy wyjście bluetooth. Oczywiście dostaniemy też kaski za 150 zł, ale jeśli tylko szanujemy nasze zdrowie – szukajmy lepszych.

Czy mój kask ma certyfikat?

Lepsze kaski motocyklowe posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Dla modeli europejskich certyfikat to ECE R22.05. Certyfikat DOT jest przeznaczony na rynek amerykański. Ma to znaczenie o tyle, że – oprócz rzecz jasna zwiększonego bezpieczeństwa – w zależności od certyfikatu, kask może być dopasowany do anatomicznego kształtu głowy mieszkańców danej części świata. Część producentów zabiega także o przyznanie certyfikatu SNELL. Wprawdzie jest on nieobowiązkowy, ale świadczy o tym, że marka dba o komfort i ochronę swoich klientów.

Korzystaj z kasku prawidłowo

Przede wszystkim, zawsze zapinamy kask wsiadając na motocykl. Jeśli tego nie zrobimy, przy każdym upadku będzie zsuwał nam się z głowy. Pamiętajmy, aby nim nigdy nie rzucać oraz pilnujmy, by nie spadał ze stołu, krzesła itp. Każde zderzenie z twardą powierzchnią może oznaczać mikropęknięcia skorupy lub odkształcenie pianki. Dla kierowcy oznacza to mniejsze bezpieczeństwo.

Warto także regularnie czyścić wizjer, szczególnie z resztek owadów i odchodów, które rozkładając się mogą doprowadzić do trwałego zmatowienia szybki. Koniecznie pierzmy wyjmowaną wyściółkę. Głowa w kasku się poci – nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli nie będziemy czyścić wewnętrznej warstwy, w materiał wda się brzydki zapach, który nie tylko będzie nam regularnie towarzyszył, ale będzie bardzo trudny do usunięcia.

Wybór kasku nie jest prostą sprawą. Zawsze najlepiej przeczytać dostępne w Internecie recenzje, zapytać znajomych, przymierzyć kilka lub kilkanaście modeli, a dopiero na samym końcu pytać sprzedawcy. Dokonując wyboru, zawsze skupiajmy się przede wszystkim na własnym bezpieczeństwie.

Więcej na stronie: https://przyjazne-auto.com.pl/kaski-motocyklowe-integralne-czym-sie-charakteryzuja-i-kiedy-warto-je-wybrac/

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie jest 1 kryryterium: bezpieczeństwo. na motorze nie trudno o wypadek, więc kask jest bardzo ważny. Dobry kask oczywiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj