test-autaNiestety wciąż bardzo spory odsetek osób decydujących się na zakup samochodu z rynku wtórnego bagatelizuje znaczenie sprawdzenia auta podczas jazdy próbnej, co jest dużym błędem, który może nas później sporo kosztować. Weryfikacja sprawności układu kierowniczego, hamulców i zawieszenia powinna być dla nas sprawą kluczową, ponieważ dobre przeprowadzone badania dają nam konkretną informację o stanie, w jakim znajduje się samochód.

Jazda próbna i jej znaczenie

Należy pamiętać, że jazda próbna to obowiązkowy element procedury kupowania samochodu — bez względu na to od kogo nabywamy samochód, powinniśmy nalegać na możliwość samodzielnego przekonania się o tym, jak zachowuje się auto podczas jazdy. Jazda próbna będzie jednak miała sens, tylko wtedy kiedy odpowiednio się do niej przygotujemy. Pamiętaj także o jednym — badania układu kierowniczego, hamulców i zawieszenia warto wykonać w stacji diagnostycznej. W tym celu zapytaj sprzedającego, czy zgadza się na taką wizytę, jeżeli nie ma nic do ukrycia, to powinien się zgodzić.

Sprawdzenie układu kierowniczego

Na początku ważna informacja – niektóre z przytoczonych działań, jeżeli chodzi o sprawdzenie układu kierowniczego, możemy wykonać sami, część jednak możliwa jest do przeprowadzenia jedynie na stacji diagnostycznej.

Sprawdzenie układu kierowniczego obejmuje:

a) sprawdzenie wstępne (próba pełnego skrętu kół, sprawdzenie luzów w mechanizmie kierowniczym czy oględziny zewnętrzne całego układu),
b) kontrolę geometrii układu kierowniczego podczas ruchu oraz metodą statyczną (ocenia się m.in. zbieżność kół oraz kąty ich pochylenia),
c) kontrolę mechanizmu wspomagającego (sprawdzenie elementów układu hydraulicznego, szczelności całego układu, a także stanu i ilości oleju).

Sprawdzenie hamulców

Etapy diagnozowania układu hamulcowego obejmują:

a) diagnozowanie wstępne (m.in.próby szczelności, ocena ilości płynu hamulcowego),
b) metody stacjonarne, które obejmują m.in. pomiar sił hamowania oraz sprawdzenie urządzenia przeciwblokującego ABS,
c) metody trakcyjne, polegające na pomiarach wartości opóźnienia hamowania, a także na ocenie zachowania się samochodu podczas tego manewru (chodzi przede wszystkim o utrzymanie prostoliniowego toru ruchu).

Sprawdzenie zawieszenia

Jeżeli chodzi o sprawdzenie zawieszenia, to badanie polega przede wszystkim na ocenie luzów występujących w połączeniach (mowa m.in. o przegubach i łożyskach). W trakcie oceny tego właśnie układu trzeba także sprawdzić stan amortyzatorów oraz ocenić opory tarcia i sztywność elementów sprężystych zawieszenia.

Choć niektóre z usterek możemy wychwycić sami (odgłosy stukania pojawiające się podczas jazdy po nierównym terenie wskazują np. na zużyte amortyzatory), to warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli chcemy znać dokładny stan techniczny samochodu, badania wszystkich wymienionych wyżej układów powinny się odbyć w profesjonalnej stacji diagnostycznej.

Weryfikacja sprawności układu kierowniczego, hamulców i zawieszenia da Ci jasny obraz tego, w jakim stanie znajduje się samochód — na tej podstawie możesz podjąć decyzję o kupnie lub próbować negocjować cenę ze sprzedawcą. Pamiętaj — jazda próbna nie obliguje Cię do podjęcia natychmiastowej decyzji!

Polecamy zamówić raport techniczny o stanie auta na stronie – Autotesto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here