auto-detailing-1Jest to kompleksowy proces czyszczenia pojazdu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Używa się do niego specjalistycznych narzędzi oraz preparatów bezpiecznych dla powierzchni. W ramach tej usługi można wykonać się szereg zabiegów, takich jak: dekontaminacja, renowacja lakieru, usuwanie rys, szczegółowe czyszczenie felg, pranie wnętrza, konserwacja czy renowacja tapicerek. Wykonują go technicy autodetailingu tzw. Detailerzy.

Jaka jest różnica pomiędzy wizytą w studio detailingowym a zwykłą myjnią?

Pytanie dla entuzjastów dość prowokacyjne choć szerokiemu odbiorcy odpowiedź mogłaby sprawić pewien kłopot. Podstawową różnicą jest czas poświęcony na auto Klienta. Lista usług w ramach auto detalingu może nie mieć końca. Tylko od Klienta i jego budżetu zależy na jaki zakres prac się zdecyduje. Na przykładzie jednego z renomowanych studii detailingowych przedstawimy jakie czynności wchodzą w skład szczegółowego mycia pojazdu.

Pierwszym etapem jest wstępne zmiękczanie brudu pianą aktywną o neutralnym PH. W kolejnym kroku mycia aplikowane są preparaty do zmiękczenia osadów organicznych, brudu na ościeżach czy wlewie paliwa. Jeśli zachodzi taka konieczność stosuje się również środki do usuwania osadów mineralnych po twardej wodzie.

Po wstępnym spłukaniu chemii przechodzi się do mycia zasadniczego tzw. metodą 3 wiader. W pierwszym wiadrze znajduje się czysta woda z szamponem, w drugim wiadrze jest woda do płukania rękawicy myjącej, natomiast 3 wiadro służy tylko do mycia felg.

Lakier pojazdu myje rękawicą z naturalnego włosia, która pochłania brud do wnętrza tak aby myjąc nie rysować powierzchni. W profesjonalnych studiach rękawica taka jest płukana po każdym elemencie. W arsenale narzędzi detailera pod ręką znajduje się zawsze pędzelek z delikatnym włosiem aby móc wypracować takie szczegóły jak loga producentów czy napisy z oznaczeniem wersji czy modelu pojazdu.

Domeną każdego chyba detailera jest szczególne poświęcenie uwagi myciu felg. Stosuje się tu różnego rodzaju szczotki i pędzle w celu dotarcia do każdego zakamarka jak również dobiera się odpowiedni preparat w zależności od materiału z którego wykonane są felgi. Inne preparaty stosuje się do felg stalowych, inne do felg aluminiowych, kończąc na najdelikatniejszych felgach magnezowych, które wymagają bardzo delikatnych środków chemicznych do usuwania brudu bez zniszczenia ich powierzchni.

Takie przeprowadzone mycie może być rozszerzone o dekontaminację lakieru, która polega na usunięciu z lakieru lotnej rdzy i opiłków z klocków hamulcowych, które wbijają się w lakier i pozostawiają żółte rdzawe osady. Kolejnym krokiem dekontaminacji jest rozprawienie się z zanieczyszczeniami ropopochodnymi ze smoły i asfaltu, które widoczne są na lakierze w postaci małych czarnych kropek w okolicach kół i drzwi. Zwieńczeniem tych czynności jest tzw. glinkowanie usuwające przy pomocy glinki i lubrykantu najtrudniejsze zabrudzenia.

Tak umyte i wysuszone w odpowiedni sposób auto można zakonserwować woskiem lub poddać kolejnym zabiegom z palety auto detailingu, takim np. renowacja lakieru, zabezpieczenie powłokami ceramicznymi lub bezbarwnymi foliami ochronnymi.

Jak widać auto detailing to pojęcie bardzo szerokie i można rozpisywać się o nim godzinami napominając tylko o poszczególnych wątkach. W kolejnych artykułach postaram się Wam przybliżyć inne usługi, zdradzając przy okazji trochę z detailingowej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here