engine-1725318__340W dzisiejszych czasach wiele diesli działa doskonale jedynie do czasu. Co i kiedy może się w nich popsuć? Garść przydatnych porad na ten temat znajdziecie poniżej.

Odrobina historii

Stare silniki typu diesel, produkowane mniej więcej do połowy lat dziewięćdziesiątych, często były powolne, a spaliny wydobywające się z ich rur wydechowych – niezwykle szkodliwe dla środowiska. W tamtych czasach kwestią, która liczyła się znacznie bardziej niż ekologiczność, była trwałość.

Później nastąpił czas wtrysku common rail, stosowanego masowo turbodoładowania, zaawansowanych układów oczyszczania spalin oraz coraz wyższej mocy uzyskiwanej z litra pojemności. W konsekwencji tego, diesel stał się oszczędny, szybki, czysty, lecz również awaryjny.

Do takiego stanu rzeczy przyczynił się przede wszystkim wysoki stopień zaawansowania technicznego. Aby współczesny diesel mógł spełniać normy czystości spalin, musi być wyposażony w nierzadko delikatny osprzęt, w przypadku którego nawet rozsądna eksploatacja nie gwarantuje bezawaryjności. Warto tu także wspomnieć o niekorzystnych warunkach eksploatacji, które są po części winą producentów – zalecają oni bowiem niezwykle długie interwały pomiędzy wymianami oleju. Wpływ na to mają również użytkownicy, którzy nie wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z nowoczesnym dieslem.

Kluczowa jest także specyfika polskiego rynku. Jako, że nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem tak bogatym, jak chociażby Niemcy, wielu kupujących skazanych jest na samochody z importu, gdzie setki tysięcy kilometrów przebiegu stanowią normę.

Sprawdzone sposoby na wydłużenie trwałości silnika typu diesel

  • Regularnie kontrolujmy poziom i zmieniajmy olej co około 10-15 tysięcy kilometrów
  • Unikajmy zbyt niskich obrotów i tak zwanego zero-jedynkowego stylu jazdy
  • Gdy jesteśmy posiadaczami diesla z suchym filtrem DPF, unikajmy krótkich odcinków i stosujmy olej niskopopiołowy
  • Nie ignorujmy objawów awarii i nie oszczędzajmy na częściach

By mieć pewność, że nasz samochód posłuży nam przez wiele lat, najlepiej kupić go u sprawdzonego dealera. Ofertę jednego z nich znaleźć można pod adresem: https://czestochowa.mazda-dealer.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here