Auto refuel. Car at gas station being filled with fuel, fill upSystemy zasilania paliwami gazowymi mają bardzo długą historię, sięgającą początków motoryzacji. To właśnie gaz napędzał silnik spalinowy, stworzony w 1860 przez Joana Lenoira. Nie było to jednak paliwo LPG. Po ten współczesny napęd gazowy jako pierwszy sięgnął Ford, uruchamiając na początku XX wieku produkcję  słynnego model T.

Liquefied Petroleum Gas, czyli LPG jest obecnie bardzo popularną na całym świecie, alternatywą dla benzyny – mówi specjalista z Auto Gaz Śląsk. Do najważniejszych zalet tego paliwa należy bardzo niska cena w stosunku do benzyny, poza tym ich wykorzystanie jest uznane jako działanie proekologiczne. Emitują znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych.

Podział samochodowych instalacji LPG

W zależności od rodzaju układu zasilania silnika, w celu wykorzystania paliwa gazowego stosujemy różne instalacje gazowe. Ich rozwój podąża dynamicznie za zmianami wprowadzanymi w układach zasilania przez producentów pojazdów samochodowych, którzy muszą dostosować się do rygorystycznych norm emisyjnych. Stąd też systemy zasilania paliwami gazowymi dostosowane są do wymagań stawianych przez układy gaźnikowe, układów wtrysku jednopunktowego i wielopunktowego. Współczesne systemy zasilania paliwami gazowymi są klasyfikowane w dwojaki sposób, tj. dokonujemy ich podziału w aspekcie technicznym i marketingowym. W aspekcie technicznym będzie to podział odpowiadający podziałowi układów zasilania benzynowego, tzn.:

  • gaźnikowe, z gaźnikiem gazowym lub mieszalnikiem, bez lub z regulacją ilości gazu,
  • wtryskowe, jednopunktowe i wielopunktowe, w tym sekwencyjne,
  • wielopunktowe instalacje trzeciej i kolejnych generacji, przeznaczone do silników z wtryskiem i plastikowym korektorem lub sekwencyjnym wtryskiem gazu w fazie ciekłej (bardzo rzadki).

Ze względu na stan skupienia gazu, systemy te dzielimy na:

  • systemy wtrysku fazy lotniej,
  • systemy wtrysku gazu skroplonego.

Natomiast ze względu na sposób zabudowy na pojeździe samochodowym na:

  • jednopaliwowe,
  • alternatywne, benzyna lub gaz,
  • dwupaliwowe, tzn. takie w których jednocześnie dostarczmy paliwo gazowe i benzynę, lub paliwo gazowe i olej napędowy.

Podział systemów w aspekcie marketingowym, to podział na generacje, od I do V. Podział ten nie jest doskonały, nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego rozwiązania technicznego, jest jednak chwytliwy dla klienta.

Dla jakich silników instalacja gazowa

Teoretycznie system zasilania LPG można zainstalować w każdym samochodzie, są jednak silniki których rozwiązania techniczne uniemożliwiają ich zasilania paliwem gazowym – wyjaśnia ekspert z Auto Gaz Śląsk. Lista tych silników oraz samochodów, w których są one wykorzystane jest dostępna w firmie Auto Gaz Śląsk. Warto więc przed podjęciem decyzji o montażu instalacji wrócić się o opinię, wyeliminuje to niepotrzebne koszty i zdenerwowanie.

Korzystając z instalacji LPG należy pamiętać, że paliwa gazowe są doskonałym weryfikatorem stanu technicznego silnika. Wyższa temperatura zapłonu paliwa gazowego weryfikuje błyskawicznie stan układu zapłonowego. Dlatego bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego silnika przed podjęcie decyzji o montażu instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here