Group of bearings isolatedKażda maszyna, aby poprawnie działała, musi być skonstruowana z części odpowiednich właśnie dla niej. Ma to związek z tym, że różne urządzenia wykonują różne prace i są przeznaczone do innych celów. Taka sytuacja istnieje również w przemyśle. Można to zaobserwować na przykładzie łożysk. W mechanice jest bardzo dużo rodzajów tej jednej, na pozór niepozornej części. Zdarza się jednak, że to właśnie ona podtrzymuje cały mechanizm i wprawia go w ruch.

Czym są łożyska kulkowe?

Łożysko to część urządzenia, która podtrzymuje jego inny element w ten sposób umożliwiający jego ruch obrotowy. Może to być na przykład wał czy oś. Firma Metex jest autoryzowanym dystrybutorem produktów FAG, przedsiębiorstwa pochodzącego z Niemiec, specjalizującego się w produkcji łożysk. W swoim asortymencie posiada między innymi łożyska kulkowe, będące podgrupą tocznych. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj łożysk z elementami tocznymi w postaci kulek. Mogą przenosić obciążenia promieniowe, osiowe lub kombinację tych dwóch, w zależności od kształtu ich bieżni. To najbardziej rozpowszechniony typ łożysk. Przyczyniła się do tego ich prosta budowa oraz duża ilość odmian. Mogą być produkowane w najróżniejszych wersjach – jedno- i dwurzędowe, ze stali nierdzewnej, z uszczelkami gumowymi. Wszystko zależy od tego, do czego później zostaną wykorzystane.

Gdzie stosuje się łożyska tego rodzaju?

Łożyska toczne kulkowe znalazły swoje zastosowanie w rolnictwie i przemyśle maszynowym. Przy tym pierwszym najlepiej sprawdzają się wahliwe, będące odmianą kulkowych. Są one bardzo proste w budowie. Podczas konstruowania łożysk do eksploatacji w przemyśle rolniczym, najważniejszy aspekt, jaki jest brany pod uwagę, to trudne warunki pracy. Stosuje się więc takie łożyska, które spełniają stawiane przed nimi wymagania, są niezawodne. Oprócz przemysłu rolniczego, łożyska kulkowe wykorzystywane są również w samochodach. Co więcej, jest to najczęściej występujący rodzaj łożysk w takich mechanizmach. Stosowane są tam w wielu odmianach, na przykład jedno- lub dwurzędowych zwykłych, skośnych czy wzdłużnych. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pracy mają wykonywać. Takie części znajdują się w skrzyni biegów i układzie napędowym. Tam niejednokrotnie stosowane są łożyska kulkowe dwurzędowe i skośne dwurzędowe. Najbardziej znane wśród kierowców jest prawdopodobnie łożysko oporowe sprzęgła, będące zazwyczaj hybrydą wzdłużnego oraz skośnego.

Istnieją różne rodzaje łożysk kulkowych. Zastosowanie odpowiedniego z nich uwarunkowane jest typem maszyny, jej części oraz pracy, jaką będzie wykonywała. Łożyska kulkowe najczęściej stosowane są do najróżniejszych maszyn, od przemysłowych, po rolnicze aż do pojazdów mechanicznych, jakimi są samochody. Jest to na tyle skomplikowana maszyna, że wykorzystuje nie tylko kulkowe, ale również inne rodzaje tych części. Firma Metex zajmuje się dystrybucją również takich łożysk jak igiełkowe bądź ślizgowe, które są stosowane na szeroką skalę między innymi w samochodach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here