autoczesciOkres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla kierowców: wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, śliska nawierzchnia drogi i mgły ograniczające widoczność sprawiają, że podróżowanie samochodem jest dużo trudniejsze i bardziej męczące niż latem, kiedy jest sucho i jasno. Przed nadejściem jesieni warto zrobić przegląd samochodu i zaopatrzyć się w części, których nam brakuje albo których stan pozostawia wiele do życzenia.

Dobra widoczność – podstawa bezpieczeństwa

W czasie, kiedy wszechobecny mrok, mgły i częste opady znacznie ograniczają widoczność, warto zadbać o to, by mieć możliwie najwyraźniejszy obraz roztaczającej się przed nami drogi. Auto części, których stan musi być idealny w okresie jesienno-zimowym, to: przednia szyba, wycieraczki, światła do jazdy dziennej, światło przeciwmgłowe oraz żarówki samochodowe. Jeżeli korzystamy z dobrego sklepu motoryzacyjnego (a takim jest np. Wajbex), wszystkie te akcesoria można dostać w jednym miejscu: http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx. Może się to wydać dziwne, ale na poziom widoczności wpływają też… dywaniki podłogowe. Na czas wilgotnych, jesiennych oraz zimowych dni koniecznie wybierzmy może i mniej estetyczne, ale za to bardziej praktyczne dywaniki gumowe. Dlaczego? W tekstylne wsiąka woda, która odparowuje, gdy włączamy ogrzewanie, a to powoduje parowanie szyb.

Jakość i poziom płynów eksploatacyjnych

Choć stan płynów eksploatacyjnych zawsze jest istotny, w okresie jesienno-zimowym ta kwestia nabiera szczególnego znaczenia. Chodzi przede wszystkim o wymianę płynu w spryskiwaczu do szyb. Na ten czas przeznaczony jest specjalny płyn zimowy, który – w przeciwieństwie do płynu letniego – nie zamarza w niskich temperaturach. Bardzo ważne jest też to, by w razie potrzeby wymienić płyn w układzie chłodzenia, ponieważ jeśli zamarznie, może doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia chłodnicy lub całego silnika. Oleje i płyny samochodowe powinny być wymieniane i uzupełniane regularnie, jeśli nie chcemy zostać zmuszeni do wymiany drogich auto części.

Dobre opony – bezpieczeństwo i komfort jazdy

Nie można zapominać o odpowiednim, adekwatnym do pory roku ogumieniu. Opony zimowe muszą mieć dobry, wystarczająco głęboki bieżnik, który zapewni optymalną przyczepność do podłoża oraz znacząco skróci czas hamowania, nawet na śliskiej nawierzchni. Poza tym, jeśli zainwestujemy w dobre opony na zimę, istnieje mniejsze ryzyko, że nie będziemy umieli wyjechać z zaśnieżonego parkingu.

Dodatkowe akcesoria przydatne zimą

W czasie zimy w samochodzie nie powinno zabraknąć jeszcze kilku innych rzeczy. Ze względu na to, że w mroźne dni auta częściej odmawiają posłuszeństwa, koniecznie upewnijmy się, że wozimy ze sobą trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Do szyb przyda nam się odpowiednia skrobaczka – jeśli do usunięcia zmarzniętego śniegu będziemy używać np. karty kredytowej, z pewnością zarysujemy sobie szybę (i zniszczymy kartę). Warto mieć spray do odmrażania zamków samochodowych oraz miękką ściereczkę do przecierania zaparowanej szyby. W bagażniku woźmy zawsze koło zapasowe oraz linkę holowniczą – nigdy nie wiadomo, kiedy nam się przyda. Jeśli obawiamy się korków, które w okresie jesienno-zimowym często tworzą się na drogach z powodu złych warunków pogodowych, upewnijmy się, że radio samochodowe jest sprawne – ono z pewnością umili nam długą podróż.

Chcesz dobrze przygotować samochód na sezon jesienno-zimowy? Odwiedź stronę internetowego sklepu motoryzacyjnego Wajbex!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here