sztuka holowania pojazdówDlaczego sztuka holowania? Bo holowanie bywa sztuką, zadaniem niełatwym, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił. Błędy popełnić łatwo, a za błędy karze policja, szczodrze nakładając mandaty za wykroczenia.

Ponadto, skoro średnia wieku auta w Polsce to 15 lat, to z awarią, chciał nie chciał, liczyć się trzeba. Im starsze auto tym przecież większe prawdopodobieństwo, że w końcu odmówi posłuszeństwa. I chociaż firm zajmujących się pomocą drogową, holowaniem i transportem aut jest wiele, to jednak, gdy samochód zbuntuje się niedaleko domu, to przeciętny Kowalski zdecydowanie woli zaoszczędzić na kosztach holowania. I dobrze, gdyby zrobił to mądrze i bezpiecznie.

Co to jest holowanie?

Z holowaniem mamy do czynienia wówczas, gdy jeden pojazd silnikowy ciągnie drugi pojazd silnikowy, niezdolny do samodzielnego poruszania się. Holuje się za pomocą linki holowniczej lub innego połączenia między pojazdami. Błędy popełniane najczęściej podczas holowania to włączone światła awaryjne samochodu holowanego, które powodują, że nie działają kierunkowskazy, a co za tym idzie, jadący z tyłu kierowcy nie są w stanie odczytać kierunku, w jakim będą poruszać się połączone ze sobą auta. Trzeba pamiętać, że w przypadku holowania pojazdu w sposób, który wyklucza potrzebę kierowania nim lub używania hamulców (np. na widłach) rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może być większa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu holującego.

Jak holować?

Holujemy na sztywnym lub giętkim połączeniu. Rodzaj holu uzależniony jest od tego, jaki pojazd holujemy. Najważniejsze, aby połączenie uniemożliwiało samoczynne rozłączenie się samochodów podczas jazdy. Połączenie musi gwarantować bezpieczeństwo. Połączenie sztywne wskazane jest wówczas, gdy auto holowane ma sprawny układ hamulcowy (co najmniej jeden z układów), natomiast oba układy musza być sprawne w holowaniu na połączeniu giętkim. Dlaczego? To łatwo sobie wyobrazić. Gdy nie działają hamulce, pojazd holowany może z łatwością uderzyć w tył holującego. Jeśli układ hamowania nie jest sprawny, auto holuje się zawieszone na widłach holownika pomocy drogowej. Oprócz motocykli, pojazd holowany powinien być oznaczony trójkątem ostrzegawczym (po lewej stronie, z tyłu), może też uwidaczniać się dla innych uczestników ruchu sygnałami błyskowymi w żółtym kolorze – w takie światła wyposażone są holowniki pomocy drogowej. Nie wolno używać świateł awaryjnych. Pojazd holowany może prowadzić osoba posiadająca uprawnienia do kierowania tym pojazdem, nie może znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Lepiej, aby w pojeździe holowanym siedziała osoba bardziej doświadczona, która będzie pamiętała o kilku podstawowych zasadach.

Podstawowe zasady o których trzeba pamiętać podczas holowania:

 • Hol giętki, czyli lina powinna być zawsze napięta, zwłaszcza podczas ruszania (auto można uszkodzić podczas gwałtownego pociągnięcia auta)
 • Zmianę kierunku, zmianę pasa jazdy, zmianę pasa muszą sygnalizować oba samochody
 • Na drogach o więcej niż jeden pas ruchu, samochody holujące powinny poruszać się, o ile to możliwe, prawym, skrajnym pasem
 • Pojazd holowany powinien hamować mocniej niż holujący – nie ma wówczas efektu luźnej liny
 • Unikać dróg o dużym natężeniu ruchu, co zaoszczędzi manewrów związanych z hamowaniem i zatrzymywaniem
 • Szczególnie zwracać uwagę na pieszych, mogących wejść miedzy holujące się auta
 • Dobrze mieć ustalony sygnał lub stałą łączność na wypadek na przykład gwałtownego hamowania

Nie wolno podczepiać holu do zderzaków lub wahaczy. Lina holownicza lub hol zaczepiona musi być o haki i uszy holownicze w sposób, który nie spowoduje rozłączenia aut.

Z jaką prędkością można holować samochód?

Pojazd holujący nie może poruszać się z prędkością większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym, poza obszarem zabudowanym dopuszczalna prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazd holujący z holowanym to 60 km/h. Trzeba też pamiętać, że odległość między pojazdami nie może wynosić więcej jak 3 metry przy połączeniu sztywnym, a przy giętkim 4 do 6 metrów. Sam hol powinien być oznakowany. Mogą to być naprzemienne pasy biało-czerwone lub zamocowane chorągiewki w żółtym lub czerwonym kolorze.

Nie wolno holować:

 • Pojazdów z niesprawnym układem kierowniczym, układem hamulcowym
 • Pojazdu z automatyczną skrzynią biegów
 • Więcej niż jednego pojazdu
 • Pojazdem z przyczepą lub naczepą (czyli ciężarówką)
 • Na autostradzie, gdzie wyjątek stanowią pojazdy przeznaczone do holowania i tylko do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych

Może czasem prościej zadzwonić po pomoc drogową z lawetą i nie męczyć się samemu. Trzeba pamiętać, że często przy ubezpieczeniach autocasco holowanie lawetą jest darmowe. A nieprawidłowe holowanie to mandat nie tylko dla kierowcy auta holowanego ale i holującego.


Artykuł przygotowała firma FHU PAT-CAR Perzesty Patryk z Płocka zajmująca się pomocą drogową i holowaniem aut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here