Przeprowadzka, remont, większe zakupyRemontujemy, budujemy, przeprowadzamy się. Robimy większe zakupy. Jesteśmy w ciągłym ruchu. Wypożyczenie przyczepy towarowej może czasem okazać się niezbędne, w przypadku gdy musimy przewieźć coś, co żadnym sposobem nie chce nam się zmieścić w samochodzie, a koledze z busem właśnie coś wypadło i w najbliższym czasie nie będzie w stanie nam pomóc.

Dobra, nasze auto posiada hak holowniczy, i to już jest połowa sukcesu. O drugiej połowie decydują parametry i cechy przyczepy, którą chcemy wypożyczyć. Liczy się nie tylko pojemność przyczepy i jej ładowność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osoby, która prowadzi zestaw. Podwozie przyczepy towarowej powinno mieć kształt litery T lub V, a niewątpliwym atutem będzie regulowana w automatyczny sposób wysokość. Istotną sprawą dla bezpieczeństwa i stabilności jazdy są miękkie amortyzatory, o dużym zakresie ruchu. Mają one również znaczenie przy hamowaniu. Wynajmując przyczepkę, zastanówmy się, do jakiego celu będzie nam służyć. Czy będziemy nią przewozić lekkie czy ciężkie materiały, o dużych czy mniejszych gabarytach? Na krótką czy na długą trasę? Na przykład na budowę, lub na dalekie trasy potrzebne są przyczepy posiadające amortyzatory i hamulce najazdowe. Przyczepka hamowana będzie posiadała ruchomy trzpień, z gumową harmonijką, z dźwignią hamulca ręcznego. Łatwo po nim odróżnić przyczepkę hamowaną od niehamowanej. Jeśli przewozimy materiały wrażliwe na wilgoć lub lekkie, dobrze, aby przyczepka posiadała plandekę. Przed wypożyczeniem warto razem z pracownikiem wypożyczalni dokładnie obejrzeć ramię i dyszel, sprawdzić, czy nie ma na nich śladów uszkodzeń wskazujących na przeciążenia. Niepokój powinny wzbudzić pęknięte spawy, wygięte elementy konstrukcji, wszelkie samoróbki i wzmocnienia. Lekko wygięty dyszel poważnie utrudni kierowanie zestawem, zwłaszcza podczas jazdy tyłem. Uważnie trzeba sprawdzić zaczep, który często bywa elementem wyeksploatowanym w przyczepkach oferowanych w wypożyczalniach. Linka zabezpieczająca powinna być sprawna, bo to ona aktywuje hamulec w momencie, w którym dojdzie do wyczepienia się przyczepki. Należy sprawdzić, czy instalacja oświetleniowa działa prawidłowo, czy przyczepka posiada dowód rejestracyjny, w którym, w rubryce F.2. określona jest dopuszczalna masa całkowita przyczepy. Nie może być ona wyższa niż wartość DMC podana w dowodzie rejestracyjnym naszego auta, w rubrykach O.1 dla przyczepy hamowanej lub O.2 dla przyczepy niehamowanej, jaką można podpiąć do samochodu. Warto sprawdzić informację o okresowych przeglądach oraz ubezpieczenie. Regularnie serwisowane przyczepki na pewno nie będą miały pokrzywionych ram, dyszla, a ich instalacja elektryczna będzie bez zarzutu. Warto jednak pamiętać, że przyczepy lekkie, do 750 kg nie muszą przechodzić okresowych badań w stacji kontroli pojazdów. Co istotne, wypożyczając przyczepkę warto zwrócić uwagę na jej stan techniczny, zwracając uwagę nawet na drobiazgi w obecności pracownika wypożyczalni, wiąże się to z możliwością, obciążenia nas przez wypożyczalnię kosztami naprawy szkód, których nie wyrządziliśmy.

Prawo – opłaty i uprawnienia

Posiadając prawo jazdy kategorii „B”, czyli to, które ma większość z nas, posiadamy uprawnienia do holowania autem o masie do 3500 kg (3,5t), co pozwala na ciągnięcie na haku:

  • dowolnej przyczepy, o ile dowolna łączna masa zestawu nie przekroczy 3500 kg
  • dowolnej przyczepy lekkiej (do 750 kg), nawet jeśli zostanie przekroczona dopuszczalna masa całkowita 3500 kg

Prawo jazdy kategorii „B+E” pozwala na dużo więcej, bo na prowadzenie zestawu powyżej 3,5 t z przyczepą, która nie jest przyczepą typu lekkiego.

Trzeba pamiętać, że zestaw o masie powyżej 3,5 t zobowiązany jest do uiszczania opłaty Via Toll. Aby uruchomić naliczanie opłat, samochód musi zostać wyposażony w ViaBox, za który kaucja wynosi 120 zł. Urządzenie będzie samo naliczało opłatę, w zależności od kategorii drogi i normy emisji spalin pojazdu.

Wypożyczalnie przyczepek towarowych

Wypożyczalnie przyczepek towarowych spotkać można w każdym większym mieście, przy sklepach wielko powierzchniowych, marketach budowlanych, stacjach paliw. Koszt wynajmu przyczepki jest stosunkowo niewielki. Do wynajęcia potrzeba mieć dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny własnego samochodu. Przyczepki można wypożyczać na kilka godzin, dni oraz na dłużej, co wiąże się z możliwością negocjacji cen. Czasem istnieje możliwość wynajęcia przyczepki od ręki, czasem trzeba jednak zadzwonić i dokonać rezerwacji, zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, kiedy najczęściej planujemy prace remontowe, budowlane w domach.


Artykuł przygotowała firma Sebik z Chojnic oferująca wynajem, serwis i sprzedaż przyczep i lawet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here