O jakich filtrach samochodowych należy bezwzględnie pamiętać?

0
1366

O jakich filtrach samochodowych należyFiltry w samochodzie to jego płuca, nerki i wątroba, które biorą na siebie niewdzięczną pracę oczyszczania układów samochodu.

Filtry muszą uporać się z zanieczyszczeniami paliwa, powietrza, z różnicami temperatur. Chronią silnik i podnoszą komfort jazdy. W samochodzie znajd ujdziemy filtry paliwa, powietrza i oleju. Dzięki nim inne części samochodów są mniej narażone na uszkodzenia wynikające z eksploatacji. Ale też co jakiś czas konieczna jest uch wymiana.

Filtr paliwa

Filtry paliwa oczyszczają paliwo ze stałych zanieczyszczeń, a w przypadku silników diesla również do oddzielenia cząstek wody zawartych w paliwie. Są to tzw. filtry z odwadniaczami, umieszczonymi w dolnej części obudowy. Przy silnikach benzynowych wodę wyłapuje filtr wstępny, umieszczony w zbiorniku paliwa. W jaki sposób paliwo dostaje się do wtrysków? Określone porcje paliwa dostarczane są do cylindrów przez układ wtryskowy, którego podstawowym elementem są pary trące. Para trąca – tłoczek i cylinderek są bardzo wrażliwe na działanie zanieczyszczeń. Filtr paliwa oddziela ponad 90% zanieczyszczeń, zabezpieczając wrażliwy układ wtryskowy przed uszkodzeniami. Żywotność filtra paliwa obliczona jest na około 100 tys. km, natomiast większość producentów zaleca wymianę co 40 / 60 tys. kilometrów. Tradycyjne filtry, z papierową przegrodą filtracyjną zostają powoli wypierane przez filtry z przegrodą wykonaną z włókien, zatrzymujących już niemal 100% zanieczyszczeń. Źle działający filtr, zanieczyszczony, długo nie wymieniany lub źle dobrany filtr może mieć wpływ na uszkodzenia pompy wtryskowej, a w sumie do naprawy bardziej kosztownej. W przypadku silników wysokoprężnych konieczne jest oczyszczenie odstojnika wody pomiędzy wymianą filtra.

Filtr oleju

Jest to filtr który musi wyłapać opiłki metalu i zanieczyszczenia powstających na skutek zużywania się równych elementów silnika. Filtr oleju należy wymieniać równocześnie z wymianą oleju. Najczęściej dokonuje się wymiany w warsztacie lub serwisie, można też taką wymianę zrobić samodzielnie, pod warunkiem, iż dysponuje się kanałem lub podnośnikiem. Trzeba pamiętać, że auto musi stać podczas wymiany poziomo, bo w ten sposób spłynie stary olej, a równomiernie rozłoży się nowy. Od dobrze dobranego filtra zależna jest żywotność silnika oraz stopień użycia jego części. Pośród filtrów olejowych możemy spotkać się z filtrem przegrodowym powierzchniowym – szczelinowym, siatkowym, tkaninowy i papierowy, wyłapuje zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni elementu filtrującego. Kolejnym filtrem olejowym jest filtr przegrodowy objętościowy, który zanieczyszczenia zatrzymuje również wewnątrz przegrody filtrującej. W sprzedaży spotkać można filtry szczelinowe – jednak ze względu na niewielką skuteczność i konieczność częstego czyszczenia blaszek nie jest zbyt często stosowanym rozwiązaniem.

Filtr powietrza

Służy do oczyszczania powietrza zasysano przez silnik. Odporne na zawilgocenia, a jednocześnie muszą być w miarę przepustowe, tak, aby powietrze mogło bez problemu przez nie przepływać. Każdy model pojazdu ma swój typ filtra. Wymiana filtru powietrza dedykowana jest 15 – 20 tysięcy kilometrów. Zabrudzony filtr powoduje zwiększone zużycie paliwa, warto więc co jakiś czas sprawdzić jego stan, zwłaszcza, że zanieczyszczenie środowiska może mieć wpływ na stan filtra. Trzeba też pamiętać o szczelnym zamknięciu filtra w obudowie, łącznie z rurami doprowadzającymi powietrze z filtra do kolektora ssącego. Powoduje to konieczność sprawdzania opasek zaciskających w miejscach łączenia rur. Filtr o zbyt małej przepustowości powoduje wzrost zużycia paliwa oraz zwiększa emisję spalin. Skraca również żywotność silnika, wpływając na jego osiągi i prowadząc do jego uszkodzenia.

Filtr kabinowy

Najczęściej wyposażone są w nie auta wyposażone w klimatyzację, ale służą również w pojazdach do oczyszczania powietrza z nawiewu ogrzewającego lub wentylacji samochodu. Stosowane są wkłady papierowe i węglowe. Ułatwiają życie alergikom, eliminują pyły mineralne i organiczne. Swoją funkcję spełniają wówczas, gdy do kabiny nie dostaje się. Zaniedbane stają się siedliskiem drobnoustrojów, wywołując również alergie.

Rola filtrów jest nie do przecenienia. Odpowiednio zadbane auto, z regularnie wymienianymi filtrami to większy komfort podróży, mniejsze koszty napraw wynikających z zaniedbań. Każde auto posiada filtry dedykowane do siebie, w sprzedaży można kupić zarówno oryginalne jak i kompatybilne, robione przez uznanych producentów. Nie należy na nich oszczędzać, kupując filtry zupełnie nieznanych marek, gdyż zależy od nich żywotność wielu istotnych podzespołów i zespołów samochodu.


Autorem artykułu jest firma Auto-Hol Grzegorz Gliński z Warszawy: http://pomocdrogowawaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj