Na pomoc – pomoc drogowa

0
2002

autoNie ma bezawaryjnych aut. Czy to nowe czy to stare może się zepsuć. Warto wiedzieć na jaką pomoc możemy liczyć w takiej sytuacji.

Pomoc drogowa – usługa, z której konieczność skorzystania nie budzi w nikim najmniejszych iskier entuzjazmu. Nie znaczy to jednak, że brak entuzjazmu związany jest z poziomem oferowanych usług. Ten w zasadzie stoi na dość wysokim poziomie – przy tej ilości firm z branży, słabe firmy po prostu samoistnie się wykruszają.  Brak entuzjazmu związany jest raczej z okolicznościami, w których najczęściej wzywa się pomoc drogową. A one nigdy nie są przyjemne.

Co możemy otrzymać od pomocy drogowej?

Termin „pomoc drogowa” sam w sobie jest dość ogólnikowy, a przez to również obszerny. Oczywiste skojarzenia nasuwają się same z siebie – w ramach pomocy drogowej możemy otrzymać od wyspecjalizowanej firmy z branży pomoc w zdarzeniu, które miało miejsce na drodze. Podstawowym zadaniem, które stoi przed ludźmi z pomocy drogowej jest umożliwienie nam, jako klientom, dalszej i bezproblemowej podróży. Dlatego w zakres oferowanych usług wchodzi wszystko, co jest w stanie nam to umożliwić, w tym:diagnostyka i naprawa drobnych awarii – jeżeli do wykonania naprawy nie są potrzebne specjalistyczne oględziny i drogi sprzęt warsztatowy, a wystarczy tylko skrzynka z narzędziami,

  • wulkanizacja – biorąc pod uwagę stan polskich dróg, który bardzo daleki jest od ideału, gumę na drodze złapać jest dosyć łatwo. A nie każdy z nas przecież potrafi zmienić
  • koło – nie każdy również zapasowym kołem lub odpowiednimi do jego zmiany narzędziami dysponuje w chwili zdarzenia.
  • wyciąganie zakopanych pojazdów – zakopać się i utknąć to niezbyt miła sprawa, każdy, kto choć raz tego doświadczył wie, jak kłopotliwe może okazać się wydostanie się. Dzięki pomocy drogowej jednak cały ten proces może okazać się relatywnie prosty i pozbawiony większych problemów
  • dowóz paliwa – dość wstydliwą sprawą jest przyznanie się, że zapomniało się zatankować. Ale takie rzeczy jednak się zdarzają, roztargnienie, życie w biegu i stresie – wszystko to się do tego może przyczynić. Czasami też winna jest częściowo druga osoba, którą o to poprosiliśmy, a która tego nie zrobiła. W takiej sytuacji można oczywiście biec na stację benzynową, jeżeli znajduje się relatywnie blisko miejsca zdarzenia – jeżeli nie, zawsze możemy liczyć na miłych ludzi z pomocy drogowej.

A co jeżeli nie da się naprawić samochodu na drodze?

Częściej niż życzyłby sobie tego każdy właściciel pojazdu mechanicznego, okazuje się, że awaria, która wyglądała na błahą nie pozwala się naprawić w warunkach drogowych. Pozostaje wtedy skorzystać z usługi holowania.

Holowanie należy do bardzo popularnego widoku na naszych polskich drogach – zabieranie niesprawnych samochodów z miejsca awarii lub wypadku jest tak częste, że mało kto zwraca na to uwagę. A jednak holowanie rządzi się swoimi, dość restrykcyjnymi prawami. Dlatego nie warto tego zadania powierzać osobom niedoświadczonym – nie warto ryzykować jeszcze większym pogorszeniem stanu naszego wozu.
Holowanie rozumiane w sposób tradycyjny, czyli takie, które odbywa się przy użyciu linki holowniczej, możliwe jest tylko w dość sprzyjających warunkach: gdy uszkodzeniu nie uległy układy: hamulcowy oraz kierownicy. Jeżeli jednak któryś z tych układów uległ uszkodzeniu zdać możemy się na holowanie, które wyklucza użycie hamulców w holowanym samochodzie. Wtedy musimy jedynie spełnić zasady dotyczące masy rzeczywistej samochodu holowanego i holowniczego.

Innym sposobem na przemieszczenie pojazdu jest jego transport bezpośrednio na lawecie. Bezpieczny i szybki sposób na przewiezienie nawet mocno rozbitego pojazdu.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj