Driver in front of taxi waiting for clientsW czasach łatających dziurę budżetową, wszechobecnych fotoradarów i nieoznakowanych radiowozów wielu kierowców korzysta z różnych metod komunikacji na drodze w celu uniknięcia mandatu. To jednak nie wszystkie z zastosowań łączności w pojazdach i poza nimi.

Najbardziej popularne wśród użytkowników dróg są CB – dostępne w sklepie azstudio.com.pl – i różnego rodzaju aplikacje mobilne, informujące o sytuacji na drogach. Są one stosowane przez kierowców jeżdżącymi prywatnymi samochodami jak również przez zawodowych kierowców. Istnieje wąska grupa profesji korzystająca z radiotelefonów.

Radiotelefon to urządzenie bardzo podobne do CB jednak posiadające kilka dodatkowych funkcji, co czyni go bardziej uniwersalnym. Korzystają z niego służby ratunkowe. Przykładowo ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wykorzystują go do łączności w trakcie ćwiczeń lub akcji ratowniczej. Pozwala na komunikację między dwiema grupami czy osobami np. grupa turystów – ratownicy, dwie grupy ratowników, ratownicy – śmigłowiec czy baza. Radiotelefon jest bardziej niezawodny od komórki, szczególnie w trudnych warunkach ponieważ nie korzysta z nadajników sieci GSM, a do działania wykorzystuje falę radiową.

Drugą grupą dla której radiotelefon bardzo ułatwia skuteczną pracę, są strażacy. Zarówno ci zawodowi jak i członkowie OSP. Podczas ulew, powodzi czy wichur, kiedy popularne metody łączności często szwankują, pozwalają na szybką komunikację i sprawne koordynowanie akcji ratunkowej lub usuwania szkód w której bierze udział wiele jednostek. Ich odmiany stosowane są zagranicą w akcjach ratunkowych podczas trzęsień ziemi, kiedy trzeba jak najszybciej wydostać spod gruzów budynków uwięzionych ludzi.

Bardziej cywilną grupą zawodową także korzystającą z tego rozwiązania, są niektóre korporacje taksówkowe. Dyspozytorka w centrali korporacji przyjmuje zgłoszenie od klienta. Następnie za pomocą jednego komunikatu, który przy użyciu radiotelefonu dociera do wszystkich kierowców danej firmy, szybko orientuje się które samochody są w pobliżu miejsca zgłoszenia, co pozwala na bardzo szybki dojazd do klienta i skrócenie jego czasu oczekiwania na kurs.

Radiotelefon jest bardzo przydatnym urządzeniem, bez którego praca w wymienionych i kilku innych zawodach byłaby dużo trudniejsza, co niestety niejednokrotnie odczulibyśmy na własnej skórze. Szeroki wybór sprzętu do łączności można znaleźć na azstudio.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here