Czyszczenie wnętrza auta - o czym pamiętaćWysprzątanie wnętrza samochodu to czynność, której warto poświęcić odpowiednią uwagę. Stosowanie właściwych środków czyszczących oraz systematyczna pielęgnacja to klucz to sukcesu.
Każdy kierowca wie, że prowadzenie czystego, świeżego auta to prawdziwa przyjemność. Niestety wnętrze auta jest narażone na powstawanie wielu różnych zabrudzeń. Tapicerkę można łatwo zaplamić, dywaniki zbierają piasek i błoto, obicie bagażnika brudzi się od różnych przewożonych części, a na szybach powstają uciążliwe smugi. Jak radzić sobie z tymi problemami?

Czyszczenie auta – podstawowe zasady

Zachowanie odpowiedniego wyglądu auta często wymaga naprawdę dużej ilości zabiegów. Dla wielu osób jest to dosyć skomplikowane. Warto pamiętać o kliku zasadach, których przestrzeganie znacznie ułatwi prawidłowe czyszczenie różnych powierzchni.

  • odpowiednie preparaty – zawsze należy stosować jedynie produkty przeznaczone specjalnie do czyszczenia danego rodzaju materiału,
  • dobry odkurzacz – zebranie całego brudu z różnych zakamarków będzie wymagało odkurzacza o dosyć dużej mocy, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt,
  • dokładne suszenie – wszystkie myte powierzchnie powinny wyschnąć, nadmierna wilgoć może doprowadzić między innymi do rozwoju pleśni,
  • miękkie ściereczki i szczotki – zbyt mocne szorowanie jest często równie szkodliwe dla materiału jak brak czyszczenia.

Tapicerka – jak ją czyścić?

Czyszczenie tapicerki to jednak z najważniejszych czynności, które trzeba wykonać, aby utrzymać wnętrze samochodu w odpowiednim stanie. Systematyczne czyszczenie pozwoli odświeżyć samochód, ale będzie także zapobiegać powstawaniu trwałych zabrudzeń.

Czyszczenie tapicerki trzeba zacząć od odkurzania. Jak już zostało to wspomniane, spore znaczenie ma moc odkurzacza, który będzie musiał usunąć brud z różnych szczelin. Aby osiągnąć dobry efekt sięga się po pianki przeznaczone specjalnie do czyszczenia tapicerki samochodowej. Oczywiście inne preparaty należy stosować w przypadku tapicerki tekstylnej oraz skórzanej. Ta ostatnia nie jest taka trudna do utrzymania w czystości, ale należy pamiętać o stosowaniu środków od pielęgnacji, np. wosku. Jednocześnie w przypadku skóry nie można korzystać z mokrych ściereczek, które mogą spowodować powstawanie odbarwień materiału.

Innym rozwiązanie, które stosuje się w przypadku tapicerki tekstylnej, to tzw. pranie ekstrakcyjne. Polega ono na zwilżeniu materiału i nałożeniu na niego proszku do czyszczenia. Obicia trzeba wyszczotkować. Wodę usuwa się przy pomocy specjalnych środków pochłaniających wodę lub urządzeń, które służą do tego celu.

Czyszczenie pozostałych elementów

Doprowadzenie tapicerki od właściwego stanu i usunięcie wszystkim plam i zabrudzeń może być samo w sobie sporym wyzwaniem. Jednocześnie nie należy jednak lekceważyć innych elementów, takich jak dywaniki, szyby, czy obicie bagażnika. W takim przypadku również trzeba stosować właściwe środki. Do dywaników wykorzystuje się także różnego rodzaju preparaty, które mają konsystencję pianki. Ponieważ dywaniki często zbierają duże ilości brudu, przed czyszczeniem warto je przede wszystkim dokładnie wytrzepać.

Dosyć trudne może okazać się także odpowiednie wyczyszczenie szyb, ponieważ należy nie tylko usnąć wszystkie zabrudzenia – trzeba także pozbyć się smug. Zazwyczaj jest to niemożliwe bez zainwestowania w specjalny środek przeznaczony do szyb samochodowych. Niestety zwykłe preparaty do czyszczenia okien raczej nie przyniosą odpowiednich efektów.

Problematyczne jest również wyczyszczenie obicia bagażnika. Kłopoty mają przede wszystkim kierowcy, którzy często wykorzystują bagażnik do przewożenia różnych rzeczy, przede wszystkim części i narzędzi. Przy intensywnej eksploatacji bagażnik może bardzo szybko ulec poważnemu zabrudzeniu. Aby skutecznie pozbyć się trudnych plam, trzeba zainwestować w mocne środki. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że nawet w przypadku poważnych zabrudzeń należy unikać mocnego szorowania, ponieważ może to łatwo doprowadzić do zniszczenia obicia.

Także czyszczenie plastiku w samochodzie może okazać się trudne. Błędem, który popełnia część kierowców, jest stosowanie preparatów prowadzących do uszkodzenia elektroniki. Jednocześnie trzeba unikać produktów do czyszczenia plastiku, które mogą trwale zaplamić tapicerkę.

Warto inwestować w dobre produkty

Zakup dobrych środków do pielęgnacji auta to opłacalna inwestycja. Produkty kiepskie jakości po prostu nie pozwolą na osiągnięcie zadowalających rezultatów i usunięcie wszystkich zabrudzeń. Jednocześnie w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do różnych uszkodzeń.

Równie duże znaczenie ma także systematyczne czyszczenie tapicerki oraz innych elementów. Gromadzące się zabrudzenia będą na pewno coraz trudniejsze do usunięcia i przysporzą dużo więcej pracy przy kolejnym sprzątaniu. Dlatego warto zainwestować czas w naprawdę staranne sprzątanie całego wnętrza auta.


Autor artykułu:

Artykuł przygotował tapicer Wojciech Miller z Warszawy zajmujacy się tapicerstwem samochodowym:
http://tapicer.warszawa.pl/oferta/tapicerstwo-samochodowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here