Jak poradzić sobie z zimą Rady dla kierowcówPrzygotowanie auta do zimy – co jest ważne?

Kiedy zastanawiasz się jak przygotować samochód do zimy, powinieneś zdać sobie sprawę jakie utrudnienia w prowadzeniu samochodu pojawiają się w okresie zimowym. To co najbardziej charakterystyczne to opady śniegu. Kiedy spada śnieg, nawierzchnia dróg robi się śliska, a to powoduje poważne problemy z hamowaniem. Bywa również, że temperatura chwilowo robi się wyższa i śnieg się rozpuszcza. Następnie znowu robi się zimno i woda pozostała po śniegu zamarza. Powierzchnia robi się niemożliwie śliska. Za chwilę spada jeszcze więcej śniegu, który przykrywa lód. Kierowca nie zdaje sobie sprawy, że pod śniegiem znajduje się warstwa lodu. Jest to powodem częstych poślizgów, które nierzadko kończą się poważnymi wypadkami. Należy zrobić wszystko, żeby zminimalizować szkody, których możemy doświadczyć na drodze. Najlepszym sposobem na to, żeby nasza jazda była bezpieczna jest wymiana opon na zimowe.

Zimowe opony kluczem do naszego bezpieczeństwa na drodze

Zimowe opony bardzo różnią się od letnich, podstawowe różnice między nimi, to przede wszystkim:

  • grubość,
  • struktura,
  • materiał wykonania,
  • sposób zachowywania się na nawierzchni.

Opony zimowe są znacznie grubsze niż opony letnie. Wytwarzane są również z innych materiałów, są bardziej sztywne niż opony letnie, ich wadą jest to, że szybciej się kruszą. Wykonane są z materiałów odpornych na bardzo niskie temperatury. Ich struktura również różni się od struktury opon letnich. Są one bardziej chropowate, posiadają liczne rowki, które umożliwiają odprowadzanie wody. W przeciwieństwie do opon letnich, posiadają znacznie mniejszy obszar styczności z powierzchnią drogi, dzięki czemu lepiej zachowują się na śniegu. Do opon zimowych często dołącza się łańcuch, który umożliwia poruszanie się nawet po ekstremalnie oblodzonej i ośnieżonej powierzchni. Inwestycja w opony zimowe jest obowiązkiem każdego kierowcy.

Kiedy zacząć przygotowania?

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy powinniśmy zacząć przygotowania naszego samochodu do zimy, odpowiedź jest prosta, lepiej wcześniej niż później. A na pewno zanim spadnie pierwszy śnieg. Śnieg w naszym kraju potrafi spaść już pod koniec października, dlatego przygotowania powinny zacząć się już jesienią. Nie warto czekać na ostatnią chwilę. Wielu kierowców w naszym kraju odwleka wymianę opon możliwie jak najdłużej. Sytuacja taka powoduje, że kiedy wreszcie, na ulicach ma miejsce wiele stłuczek. W warsztatach samochodowych ustawiają się kolejki kierowców, którzy chcą wymienić opony na zimowe. Personel nie nadąża z wykonaniem wszystkich zleceń, ceny wymiany opon wzrastają. Wszystko to powoduje, że poziom stresu u kierowców wzrasta. Można tym sytuacjom zapobiec, jeżeli weźmie się sprawy w swoje ręce odpowiednio wcześnie.

Niezbędny przegląd samochodu

Mamy już opony zimowe, więc co powinniśmy zrobić dalej? Konieczne jest sprawdzenie stanu naszego samochodu. Jeżeli posiadamy nowy samochód, nie powinniśmy mieć w tej kwestii wiele do zrobienia. Jeżeli natomiast posiadamy samochód używany, warto jest umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym w celu sprawdzenia jego stanu. Interesuje nas akumulator, wszelkie instalacje elektryczne, stan uszczelek, a także światła, wycieraczki.

Nawet jeżeli nasze auto podczas cieplejszych miesięcy działa bez zarzutu, zimą może się okazać, że z niektórymi elementami są problemy. Jeżeli trzymamy samochód na dworze, zima jest dla niego prawdziwą próbą. Nie powinny nas dziwić oblodzone szyby, czy zamarznięte zamki. Jest to codzienność wielu kierowców i należy sobie z nią radzić. Jeżeli naprawimy ewentualne usterki przed nadejściem mrozów, samochód nie powinien nas zaskakiwać.

W co powinniśmy się zaopatrzyć?

Na zimę kupuje się inne akcesoria do samochodu, niż podczas lata. Dotyczy to zarówno paliwa, jak i płynów do wycieraczek. Płyny przeznaczone na zimę powinny mieć właściwości, które będą rozpuszczały lód i chroniły szyby przed parowaniem. W przypadku dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu, a temperaturą na dworze parowanie szyb jest sytuacją naturalną. Można jednak zaimpregnować je specjalnym preparatem, który zapobiegnie parowaniu.


Artykuł przygotowała firma Pat-Car Pomoc Drogowa z Płocka zajmująca się min. pomocą drogową, transportem aut i maszyn oraz wynajmem aut zastępczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here