Ekologiczna jazda samochodemEko czasy

Coraz więcej mówi się o dbaniu o środowisko kompleksowo. W domach segregujemy śmieci, kupujemy żarówki energooszczędne, staramy się racjonalnie korzystać z wody i prądu. Uczymy dzieci odpowiedzialności za naturę i jej zasoby. Prócz tego, staramy się zdrowo odżywiać, kupując odpowiedzialnie produkty spożywcze. Patrzymy na producenta i skład. Nasze zdrowie jest bowiem wypadkową dbania o środowisko i świadomości. Nie chcemy wydawać dużej ilości pieniędzy, na rzeczy, które nie są nam potrzebne, bądź nie posłużą nam za długo. W czasach, gdy takie nurty jak minimalizm i ekologia wiodą prym, warto pogłębiać swoją wiedzę, na temat oszczędnej jazdy samochodem. Często nie możemy zrezygnować z samochodu z powodu dalekich dojazdów do pracy, czy miejsca zamieszkania. Możemy jednak zadbać o to, by po części zneutralizować zgubny wpływ naszego samochodu na środowisko. Czy da się jeździć tak, by było to ekonomiczne i ekologiczne? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Zasady ekonomicznej jazdy

Ekologiczna jazda samochodem - 2By jeździć ekonomicznie, należy zapoznać się z kilkoma zasadami. Wystarczy wprowadzić je w życie, a po miesiącu zauważymy pierwsze rezultaty, w postaci mniejszej ilości zużycia paliwa.

Harmonijna jazda

Największe zużycie paliwa następuje przy przyspieszaniu i hamowaniu. Warto zatem dokładnie przemyśleć naszą trasę i tak ją zaplanować, by jak najrzadziej gwałtownie przyspieszać, czy hamować. Przydatnym narzędziem do ekonomicznego prowadzenia samochodu, jest stosowanie tempomatu. Dzięki tempomatowi nasz samochód ciągle porusza się z tą sama, równomierną prędkością, dzięki czemu oszczędzamy, paliwo i nerwy.

Hamowanie

Warto pamiętać, by hamować za pomocą silnika, a nie hamulców. Taki sposób, nie dość, że jest ekonomiczniejszy, to pomaga zmniejszyć zużycie klocków hamulcowych. Jak widać, jeden prosty zabieg- a wiele korzyści.

Misz masz w bagażniku

By nasze podróżowanie, było naprawdę eko jazdą, należy zadbać o to, by nie wozić ze sobą za dużej ilości rzeczy. Bagażnik nie jest naszym mobilnym składzikiem niepotrzebnych staroci, czy sporej ilości rzeczy,które kiedyś mogą się przydać. W bagażniku powinniśmy wozić najpotrzebniejsze rzeczy i nic poza tym. Całą resztę możemy w dowolnym momencie włożyć do bagażnika, jak i z niego wyjąć. Dzięki pustemu bagażnikowi oszczędzimy na paliwie. Prócz tego zyskamy poczucie bezpieczeństwa, przy gwałtownym hamowaniu, bo pamiętajmy, że im więcej rzeczy w bagażniku, tym więcej przedmiotów, które mogą nam wyrządzić potencjalną krzywdę.

Opór powietrza

Oszczędna jazda wymaga także odpowiedniej prędkości. Obecnie samochody zaprojektowane są tak, że po przekroczeniu 120 km/h wzrasta opór, a tym samym zużycie paliwa. Dobrze zatem trzymać się przepisowych prędkości a na autostradzie jechać 110, a nie 120 km/h. Opór powietrza zwiększają także takie elementy jak owiewki, boxy dachowe i rowery. Warto korzystać z nich tylko wtedy gdy musimy. W innych sytuacjach warto je zdejmować.

Podsumowując

Jak widać eko jazda wcale nie wymaga szczególnego wysiłku. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki ich stosowaniu zmniejszymy nasze opłaty za paliwo, a także zadbamy o środowisko, nie powołując na świat kolejnych zanieczyszczeń.


Artykuł przygotowała firma DARKAM Pomoc Drogowa Dariusz Matusik z Tych: http://pomocdrogowa.tychy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here