Użytkowanie samochodu nieodłącznie związane jest z wieloma wydatkami. Nie chodzi tu bynajmniej tylko o tankowanie i odpowiednią konserwację posiadanego pojazdu, ale również o wykupienie stosownego ubezpieczenia. Ubezpieczenie samochodu należy do tzw. ubezpieczeń komunikacyjnych, wśród których rozróżnia się ubezpieczenia obligatoryjne oraz fakultatywne.

ubezpieczenie-samochodu-1

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Zakres komunikacyjnego ubezpieczenia OC regulowany jest odgórnie przez ustawę i jest taki sam, niezależnie od tego, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym zawrzemy umowę. Przy wyborze ubezpieczenia możemy zatem kierować się wyłącznie ceną – przynajmniej wtedy, gdy w grę wchodzi wersja podstawowa polisy.

Wielu kierowców decyduje się jednak na wykupienie dodatkowych ubezpieczeń NWW  (następstw nieszczęśliwych wypadków) zarówno dla kierowców jak i dla pasażerów. Trzeba przyznać, że składka roczna na NWW nie jest specjalnie wysoka. Zwykle oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie.

Co wpływa na wysokości składek OC? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu kierowców, dla których ubezpieczenie komunikacyjne stanowi poważną wyrwę w domowym budżecie. Wysokość składki zależy m.in. od wieku kierowcy, marki i modelu ubezpieczanego auta, pojemności silnika oraz „szkodowości” kierowcy. Kierowcy jeżdżący bezszkodowo mogą liczyć na wysokie zniżki z tego tytułu – większość firm ubezpieczeniowych oferuje zniżkę w wysokości 10% składki za każdy rok bezszkodowej jazdy (maksymalna wysokość zniżek za bezszkodową jazdę to aż 60%).

Ubezpieczenie OC stanowi zasadniczo gwarancję, że osoba poszkodowana w trakcie kolizji drogowej otrzyma odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela sprawcy. W praktyce oznacza to, że,  decydując się jedynie na OC, co prawda sami nie ponosimy kosztów naprawy pojazdu innego uczestnika spowodowanej przez nas kolizji, jednak naprawę własnego samochodu musimy sfinansować samodzielnie. Czasami może to być dość problematyczne. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco). W wersji rozszerzonej polisa ta obejmuje nie tylko naprawy naszego własnego samochodu, ale również odszkodowanie w przypadku jego kradzieży. Jest to zatem opcja szczególnie polecana właścicielom aut nowych, zwłaszcza popularnych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here