Doświadczeni kierowcy zdający sobie sprawę z tego, jak istotne jest bezpieczeństwo jazdy wiedzą, jak ważny jest dobór odpowiednich opon do panujących warunków atmosferycznych. Wiedzą, że zimą niezbędne są opony zimowe, a latem opony letnie. Czy jednak nasza wiedza na temat opon kończy się na dobieraniu ich pod kątem pogody i panującej aktualnie pory roku?

Oczywiście, że nie – wnikający głębiej i zaciekawieni tym jak można polepszyć komfort i bezpieczeństwo jazdy kierowcy zastanawiają się nad czymś jeszcze – czy wszystkie opony w samochodzie powinny być takiej samej jakości? Czy może opony przednie bądź tylne powinny być lepsze od tych drugich? Czy ma znaczenie fakt, że auto posiada napęd na cztery koła, czy ważne jest, że mamy auto nastawione na przedni bądź tylny napęd? Odpowiedzmy na najważniejsze pytania…

Zacznijmy od tego, co oznacza określenie  „lepsze opony”. Otóż odpowiedź jest prosta – lepsze opony, to takie, które charakteryzują się lepszym bieżnikiem, a więc tą częścią opony, która bezpośrednio dotyka drogi – częścią zewnętrzną. Chodzi więc o to, aby opony były odporne na ścieranie, trwałe i przede wszystkim bezpieczne.

Jako, że samochody dzielą się na kilka typów pod kątem napędu, w umysłach kierowców pojawia się dylemat – na którą oś założyć lepsze opony, przednią, czy tylna, a może lepiej, aby były równe pod względem jakości?

Specjaliści twierdzą, że lepiej, aby jedna para opon była lepsza od drugiej. Pytanie jednak która? Istnieją zwolennicy każdego rozwiązania – jedni twierdzą, że lepiej, jeśli lepsze opony znajdą się z przodu, bowiem jest to bezpieczniejsze dla kierującego i pasażerów. Inni twierdzą odwrotnie – lepiej zadbać o wysoką jakość tylnych opon. Gdzie jest prawda?

Prawda leży zawsze pośrodku i tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Nie da się bowiem przewidzieć co się stanie gdy konkretny kierowca wpadnie w poślizg, jak to się stanie, albo jakiej przeszkody będzie musiał unikać i jak gwałtowny ruch kierownicą wykona. Da się jednak zbadać jak radzą sobie kierowcy z lepszymi oponami na osi tylnej i przedniej w podobnych, zasymulowanych sytuacjach i na tej podstawie wyrazić werdykt.

Specjaliści i znawcy mówią wprost – przeciętny kierowca znacznie lepiej poradzi sobie z poślizgiem osi przedniej, aniżeli tylnej, dlatego tak istotne jest, aby dobierać lepsze opony dla osi tylnej. Dzięki temu zakręty pokonywane będą znacznie bezpieczniej, a przy gwałtownej zmianie toru wpadanie w poślizg będzie znacznie utrudnione. Można wyjaśnić to bardziej obrazowo – wyobraźmy sobie, że jedziemy autem z lepszymi oponami na osi przedniej a podłoże staje się śliskie – jeśli opony są dobre, nie będziemy w stanie tego tak szybko wyczuć. Mając jednak gorsze opony z przodu, szybciej wyczujemy pewne nieprawidłowości i będziemy w stanie zareagować.

Podsumowując – mimo że wydłużą się tedy nieco droga hamowania, ważniejsze jest bezpieczeństwo jakie dają nam lepsze opony na tylnej osi auta.

1 KOMENTARZ

  1. Ważne, aby opony były przeznaczone na każdy sezon to gwarantuje bezpieczeństwo. W wypadku opon zimowych wymiana opon powinna nastąpić, gdy w większości ni temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Co do montażu na przednie i tylne osie. Generalnie jak się ma dwie różne opony na obu osiach to zasada jest taka, że montujemy opony lepsze na oś tylną. I nie dlatego, że większość pojazdów ma napęd na przód, ale to pomaga utrzymać samochód na drodze w trakcie zakrętów. Ale kluczowe znaczenie ma nasza jazda i dostosowanie jej do warunków panujących w danej chwili na jezdni. Nie wolno hamować na zakrętach ostro i nie wolno ich pokonywać z szybką prędkością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj