Jak działa turbosprężarka?

0
81

Dawniej turbosprężarki pojawiały się niemal wyłącznie w autach sportowych, dzisiaj takie rozwiązanie jest powszechne także w zwykłych samochodach osobowych z mniejszymi silnikami. Turbosprężarki są cenione przede wszystkim za zwiększenie mocy jednostki napędowej oraz bardziej ekonomiczne zużycie paliwa.

Jak zbudowana jest turbosprężarka i na czym polega jej działanie?

Turbosprężarkę tworzy turbina i sprężarka, których wirniki znajdują się na wspólnym wale. Turbina nazywana jest „gorącą stroną”, natomiast sprężarka „zimną” – ta pierwsza jest zlokalizowana w kolektorze wydechowym, a druga w przewodzie dolotowym. Pozostałe elementy turbosprężarki to pierścienie uszczelniające, kanały olejowe, łożyska, zawory regulujące ilość powietrza dostarczanego przez silnik.

Praca turbosprężarki jest możliwa dzięki spalinom, które wydobywają się z komory silnika. Ich ruch napędza wirnik turbiny, przez co zaczyna się obracać także wirnik sprężarki. Wskutek tego procesu sprężarka zasysa powietrze z układu dolotowego, poddaje kompresji i pod ciśnieniem wtłacza do komory silnika – właśnie to sprężone powietrze doładowuje silnik i umożliwia mu wydajniejsze spalanie paliwa. Aby jeszcze bardziej poprawić parametry i zwiększyć moc, w samochodach montuje się intercoolery – ochładzają one powietrze, dzięki czemu zwiększa się jego gęstość, czyli ostatecznie do komory spalania trafia dużo więcej powietrza.

Zastosowanie turbosprężarki powoduje wzrost moc oraz sprawności silnika, i to bez konieczności zwiększania jego masy. Jednocześnie zużycie paliwa spada, a pojazd wytwarza mniej szkodliwych gazów spalinowych. Ważne jest jednak, aby nauczyć się dobrze jeździć autem z turbodoładowaniem – chodzi głównie o schłodzenie turbiny na biegu jałowym zanim wyłączy się silnik.

Jak wybrać właściwą turbosprężarkę?

Nową turbosprężarkę można szybko zamówić na turbosprezarki-nowe.pl. Oferta sklepu obejmuje części do samochodów osobowych i ciężarowych, pojazdów i maszyn rolniczych, sprzętu budowlanego. Turbosprężarki najłatwiej wyszukiwać bezpośrednio po numerze lub wybierając markę i model pojazdu – sklep zapewnia dostawę w ciągu 24 godzin od przyjęcia zamówienia, a na nowe, oryginalne części udzielana jest dwuletnia gwarancja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj